© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 3 min.

Morda je za slabo počutje krivo hormonsko neravnovesje


Uredništvo
25. 7. 2025, 08.21
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V našem telesu je več kot 50 vrst hormonov, ki delujejo kot instrumenti v orkestru.

utrujenost
Profimedia
Stresni hormon kortizol je eden glavnih motilcev hormonskega ravnovesja.

Že majhna sprememba teh instrumentov ali načina igranja lahko poruši ravnovesje zbora, ob čemer posledice čutimo na različne načine.

Organi in tkiva sproščajo hormone v kri. Ti nato potujejo po telesu in uravnavajo ter nadzorujejo sisteme, ki vplivajo na vašo rast, presnova, razpoloženje, razmnoževanje in spolno funkcijo. Če telo proizvaja premalo ali preveč določenega hormona, lahko to vpliva na katero koli od teh funkcij. Običajno o hormonih sicer govorimo v povezavi z menopavzo ali nosečnostjo, dejansko pa igrajo ključno vlogo že veliko prej.

Po 30. letu se telo začne spreminjati. Čeprav precej postopoma in neopazno, a z dolgoročnimi učinki. V tem obdobju se proizvodnja nekaterih hormonov začenja zmanjševati, med njimi estrogen, rastni hormon, ki vpliva na regeneracijo in mišično maso ter melatonin, ki uravnava spanje. Čeprav te spremembe niso nujno dramatične, lahko pa lahko precej vplivajo na splošno počutje.

Znaki, da vaše hormonsko ravnovesje ni optimalno

Znakov, da hormonsko ravnovesje ni tako, kot bi moralo biti, je več. Pokažejo se lahko kot spremembe v menstrualnem ciklusu, kot je neredna ali močnejša menstruacija. To je povezano z nihajočimi ravnmi estrogena, čeprav vzrok spremembam lahko tiči tudi drugje denimo spremenjena prehrana, vadba, duševno stanje ... Hormoni vplivajo tudi na naravni cikel in strukturo las. Če so vaši hormoni neuravnovešeni, boste to lahko opazili kot rečenje ali izpadanje las. Tudi nove grobe dlake na obrazu in bradi so lahko znak, da vaše telo proizvaja preveč moških hormonov.

Intimna nega, zenska, menstruacija
Profimedia
Znakov, da hormonsko ravnovesje ni tako, kot bi moralo biti, je več. Pokažejo se lahko kot spremembe v menstrualnem ciklusu, kot je neredna ali močnejša menstruacija.

Spremembe hormonov, vključno z estrogenom in progesteronom, lahko povzročijo povzroči spremembe v barvi in teksturi kože. Pogoste so temne lise na koži, ki se rade pojavijo na vratu, v dimljah in pod prsmi. Če se vam raven estrogena spremeni – kar se zgodi s starostjo – lahko v spalnici opazite znake povezane s spolnostjo, kot so: nizek libido, bolečina med spolnim odnosom ali vaginalna suhost. Pojavi se lahko tudi sprememba teže v obliki hitrega manjšanja ali povečanja kilogramov, zlasti okoli trebuha. Pridobivanje telesne teže je značilno po menopavzi zaradi zmanjšane količine spolnih hormonov.

Prav spolni hormoni, estrogen in progesteron, namreč igrajo pomembno vlogo pri presnovi in pomagajo uravnavati prebavila. Ko niso uravnoteženi, trpi delovanje črevesja, kar povzroča prebavne težave, kot sta zaprtje ali driska. Neravnovesje hormonosv se lahko kaže tudi v motnjah spanja, kot nespečnost, zbujanje ponoči ali nočno potenje. To lahko privede tudi do kronične utrujenosti in sprememb v razpoloženju v obliki večje razdražljivosti, celo tesnobe.

Kaj lahko storimo za boljše hormonsko ravnovesje?

Pregovor preventiva je boljša kot kurativa na tem mestu velja. Pri vplivanju na boljše hormonsko ravnovesje namreč lahko veliko naredimo sami. Prva na seznamu je uravnotežena prehrana. Ta naj vključuje zdrave maščobe, ki jih najdete v  avokadu, oreščkih, lososu .. Izogibajte se predelani hrani in presežku sladkorja, poskrbite za dovolj velik vnos vlaknin in poskrbite za zadosten vnos beljakovin za mišično maso in presnovo.

dieta, kilogrami, hujšanje
Profimedia
Pridobivanje telesne teže je značilno po menopavzi zaradi zmanjšane količine spolnih hormonov.

Na drugem mestu je skrb za redno telesno aktivnost. Kombinacija kardio vadbe, joge in treninga z uporom pomaga uravnavati inzulin, zmanjšuje stresne hormone in spodbuja rastne hormone. Poskrbeti moramo za zadostne količine spanca. Prav pomanjkanje spanja namreč vpliva na hormon sitosti, hormon lakote, inzulin in kortizol. Odrasel človek naj bi v povprečju spal 7-9 ur dnevno.

Četrta najtežje obvladljiva stvar pa je nadzor nad stresom. Stresni hormon kortizol je namreč eden glavnih motilcev hormonskega ravnovesja. Pri tem si iz hitrega tempa vsakdana lahko pomagamo tako, da si vsak dan vzamemo čas zase. Takrat si privoščite meditacijo, sprehod v naravi in opravite dihalne vaje.

Nekateri posegajo tudi po nekaterih naravnih vitaminih kot podpora zdravju, med katerimi so pogosti omega-3, magnezij in vitamin D. Seveda pa se v primeru vidnejših in dre časa trajajočih znakov hormonskega neravnovesja odpravite k zdravniku, ki bo vaše hormone pregledal tudi s pomočjo preiskav in vam, priporočal morebitno zdravljenje.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.