© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 3 min.

S podporo države na Ljubnem do glampinga in v Šentjurju do novih sob


novi-tednik
Tina Strmčnik
Sintija Jurič
9. 7. 2025, 05.00
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V omenjenih krajih se obetajo nove turistične nastanitve.

Bohorč Šentjur 2 splet.jpg
TS
Stavba v središču Šentjurja, nad katero bodo zrasle nove sobe za turiste.

V Šentjurju in na Ljubnem ob Savinji se obetajo nove nastanitvene zmogljivosti. Športni center Prodnik in Gostišče Marjana Bohorča sta na razpisu gospodarskega ministrstva za sofinanciranje vlaganj v dvig kakovosti nastanitvenih turističnih kapacitet za trajnostni razvoj slovenskega turizma namreč za svoja projekta prejela odobreno sofinanciranje. Ministrstvo bo podprlo še šest podobnih naložb po državi, vseh vlog je bilo sicer 20.

Načrtujejo 14 dvoposteljnih sob

Šentjurski samostojni podjetnik Marjan Bohorč je leta 2019 ob svoji gostilni namenu predal še večjo dvorano, ki lahko sprejme 160 obiskovalcev. Nad omenjeno dvorano bo zdaj, zahvaljujoč uspešni prijavi na razpis gospodarskega ministrstva, zgradil dodatne nočitvene zmogljivosti. »Že zdaj imamo sedem dvoposteljnih sob. Z novo naložbo načrtujemo dodatnih 14 dvoposteljnih sob. Morda bo kakšna opremljena tudi s kakšnim manjšim velnesom.« Naložba je ocenjena na 1,2 milijona evrov z DDV, zanjo bo prejel malo več kot 440 tisoč evrov sofinanciranja.

Od kod prihajajo gostje?

Bohorč, ki je že nekaj let tudi ponudnik gostinskih storitev na šentjurskem bazenu, pravi, da za svoje nočitvene zmogljivosti beleži precejšnje povpraševanje, čeprav se v mestu, znanem po skladateljih Ipavcih, turizem razvija počasi. »Veliko je gostov, ki ostanejo le eno noč. Veliko jih je namenjenih drugam in se v Šentjurju le ustavijo. Poleti je več turistov, v drugih delih leta prednjačijo poslovneži. Imamo tako slovenske kot tuje goste. Včasih pri nas za teden in več prenočujejo tudi ljudje, ki pridejo obiskat sorodnike v Šentjurju ali bližini.«

Sogovornik je prepričan, da bo za dodatne nočitvene zmogljivosti veliko zanimanja, saj tovrstne ponudbe v občini ni veliko. Trenutno je možno prespati na nekaterih turističnih kmetijah in pri ponudnikih, ki oddajajo manjše število sob. »Ko bo naložba končana, bomo pri nas lahko sprejeli turistične skupine oz. kakšen manjši avtobus obiskovalcev,« je dejal.

Petzvezdične hiške in bazen

Odobreno sofinanciranje za gradnjo glampinga je na razpisu gospodarskega ministrstva prejel tudi Športni center Prodnik. Kot je povedal lastnik Edvard Jurjevec, bodo v glampingu po vzoru starih kašč zgradili šest lesenih ogrevanih hišk. Zaradi pogojev razpisa bodo zgradili tudi ogrevan bazen, ki ga sicer najprej niso načrtovali. »Razpis je bil namreč za petzvezdični glamping, pri katerem je obvezen tudi bazen. Projekt smo zato morali razširili, kar pomeni, da bo v našem glampingu na voljo tudi celoletno kopanje,« je povedal Jurjevec, ki z gradnjo glampinga računa na celoletno turistično sezono.

IMG_6571.jpg
Andraž Purg
Fanika in Edvard Jurjevec iz Športnega centra Prodnik

Širitev namestitvene ponudbe z gradnjo glampinga je Jurjevec načrtoval že pred poplavami, ki so avgusta 2023 močno prizadele tudi njegov športni center. Uspeha na tokratnem razpisu je bil zato še toliko bolj vesel. »Teren za gradnjo glampinga že pripravljamo. Imamo že tudi gradbeno dovoljenje in plačan komunalni prispevek. Gre za zelo velik projekt, časa pa ni veliko. Vesel sem, da smo dobili evropska sredstva, saj bo ta projekt zagotovo velika dodana vrednost za Zgornjo Savinjsko dolino,« poudarja lastnik. Celotna naložba je ocenjena na 2,2 milijona evrov, polovico od tega bo prejel sofinancerskih sredstev.

V Športnem centru Prodnik imajo sicer trenutno na voljo 16 sob, ki skupno sprejmejo do 64 gostov. Le mesec pred uničujočimi poplavami so odprli tudi kamp, v katerem je na voljo 12 mest za prikolice in avtodome ter 20 mest za šotore. »Gostje se zdaj že vračajo k nam. Tudi čez zimo smo imeli veliko gostov iz tujine, predvsem iz Nemčije. Naslednjo sezono bodo k nam ponovno prišli tudi ribiči, ki jih to sezono zaradi prepovedi ribolova še ni. Z glampingom bomo prihodnje leto še dodatno nagradili ponudbo,« še poudarja Jurjevec. Po njegovih besedah bodo prve goste v glampingu sprejeli že prihodnje poletje.

Za obnovo ali novogradnjo

Za sofinanciranje v skupni vrednosti 17,3 milijona evrov so se lahko potegovali vlagatelji, ki načrtujejo popolno obnovo nastanitvenih obratov ali gradnjo novih. Na razpis, ki je financiran iz denarja mehanizma za okrevanje in odpornost, je prispelo 20 vlog. Skupna vrednost podprtih projektov znaša skoraj 25,3 milijona evrov, od tega bo ministrstvo za izvedbo projektov namenilo približno 9,2 milijona evrov.

Ministrstvo je podoben razpis objavilo leta 2022. S pomočjo obeh razpisov bo slovenski turizem bogatejši za 1.300 novih nastanitvenih enot v hotelih, penzionih, gostiščih, kampih, glampingih in turističnih kmetijah.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.