Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Na gradu Podčetrtek urejajo kapelo, atrij in sprehajalne poti


Tina Strmčnik
2. 5. 2025, 07.38
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Občina je med obnovo tamkajšnjega gradu naletela na arheološke najdbe.

IMG_0200.jpg
Andraž Purg
Obnova fresk v grajski kapeli

Približno 15 tisoč ljudi mesečno obišče grad Podčetrtek, potem ko je lani poleti delno obnovljen odprl vrata. Obiskovalci bodo kmalu lahko obiskali še atrij z zanimivimi arheološkim ostalinami, si ogledali obnovljeno kapelo in se sprehodili po poti v okolici obzidja, kjer naj bi nekoč svoje vrtove imela plemiška družina Attems.

Naleteli na arheološke najdbe

Občina v gradu trenutno ureja atrij. Izvajalec je med izvajanjem izkopov naletel na vodni zbiralnik oz. cisterno in na približno 1,10 metra širok temelj zidu z manjšim stolpičem. Arheološke raziskave je izvedlo podjetje PJP iz Slovenske Bistrice pod nadzorom celjske območne enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije.

IMG_0215.jpg
Andraž Purg
Obnovitvena dela v atriju gradu

Z zavoda so sporočili, da je ohranjenega približno deset metrov zidu, ki sega do višine približno 1,30 metra. »Zunanja stena cisterne je bila obložena z glino, da voda ni odtekala v porozne zemeljske plasti. Gradnja je sledila naravni oblikovanosti in poteku strmo padajoče skalne osnove, saj so bile vse izravnave za potrebe gradnje vklesane v skalno osnovo. Predpostavljamo, da je imel zid s stolpičem vlogo zgodnejše obrambne utrditve terena in da je bil v današnjem grajskem atriju odkrit najstarejši del izrabe prostora. Zaradi odsotnosti drobnih arheoloških najdb zaenkrat še ne moremo natančneje opredeliti časovnega obdobja,« so pojasnili. Najstarejše obdobje izrabe prostora in nastanka omenjenega gradu bodo lahko opredelili šele po dodatnih arheoloških raziskavah.

V kapeli tudi poroke

Obnovitvenih del je v skladu z restavratorskim načrtom deležna tudi grajska kapela. Strokovnjakom je tam, kot je pojasnil podčetrtški župan Peter Misja, med drugim uspelo ohraniti eno od starejših fresk. Občina je sofinanciranje za obnovo kapele prejela s pomočjo uspešne prijave na enega od projektov lokalne akcijske skupine. »Čaka nas še ureditev oltarja in tlakov, to je predvideno do konca letošnjega leta. Ogled kapele bo zanimiva dopolnitev vsebin na gradu, kjer želimo urediti tudi Kraševčevo sobo s številnimi prevodi svetih pisem. V kapeli bodo tudi cerkvene poroke in obredi,« je povedal župan.

IMG_0195.jpg
Andraž Purg
Obnova grajske kapele

Občina nestrpno pričakuje še rezultate lani objavljenega razpisa ministrstva za kulturo. Na omenjeni razpis je namreč prijavila projekt, s pomočjo katerega bi pri vhodu uredila amfiteater in možnost dostopa za invalide. Predvideni sta še obnova podpornih zidov in ureditev omenjene Kraševčeve sobe.

Po sledeh Attemsov

Zanimiva dopolnitev ponudbe bo krožna pot po okolici gradu, kjer naj bi nekoč svoj izvir vode in vrtove imela plemiška družina Attems. Da jo bo občina lahko uredila, mora pridobiti služnostno pravico. Pot, ki bo dolga približno kilometer, bo vodila mimo grajskega obzidja. Omogočala bo sprehod po gozdičku in lepe razglede. Planinsko društvo Podčetrtek namerava v bližini gradu urediti še eno bolj zahtevno oz. plezalno pot.

DL3U1257.jpg
Andraž Purg
Župan Občine Podčetrtek Peter Misja

© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.