Deveti posavski ekološki večer o HE na spodnji Savi

V okviru obeleževanja Svetovnega dneva voda (22.3.) je Zveza ekoloških gibanj Slovenije –ZEG na devetem Posavskem ekološkem večeru gostila strokovnjaka na področju hidrologije in okolja mag. Zorana Stojiča, direktorja Geateh d.o.o. Ljubljana. Gospod Stojič je predstavil rezultate raziskav izgradnje HE na spodnji Savi na mikro in makro klimo. Okoliščine, ki so jih obravnavali za uskladitev prostorskega načrta, so bile lokalnega, nacionalnega in pa globalnega pomena. Predstavil je projektni cikel izgradnje HE, morfološko stanje struge, vplive na podtalnico, vplive na kakovost zajezene vode, vplive na odtočni režim v mejnem profilu ter vplive na mikroklimo in podnebne spremembe.
Poudaril je, da je pretok proda in suspendiranih delcev danes v profilu Krško bistveno zmanjšan z zajezitvijo HE Vrhovo, kjer se ustavijo plavine Savinje in Save. Obstoječi jez JE Krško predstavlja omejitev v pretoku plavin. Za jezom se ohranja prostornina za hladilne potrebe s tem, da se prod redno odstranjuje. Torej jezovanje lahko hudo vpliva na obstoj proda.
Opazovanje morfološkega stanja rečnih strug poteka pred, med in po gradnji. Na vsaki 2 leti. V primeru ugotovljenih erozijskih poškodb se izdela program sanacije poškodb. Gradnja HE na spodnji Savi ne more in ne bo vplivala na podtalnico Krško-Brežiškega polja v meri, ki bi učinkoval na kmetijsko ali naravovarstveno rabo. Izpostavil je, da gradnja HE Brežice ne bo imela vpliva na podnebne spremembe. Proizvodnja električne energije bo iz obnovljivih virov - gre za uresničevanje Energetsko podnebnega paketa. Glede mikroklime, je povedal, da manjša temperaturna nihanja predstavljajo ugodno spremembo klime. Pojav megle bo omejen le na del leta, ter na samo jezero in njegovo bližnjo okolico. Mesto Brežice bo reliefno dvignjeno nad pojavom advekcijske megle, ki lahko občasno nastane zaradi akumulacije, zato vpliv na mikro klimo ni bistvenega pomena.
Sava plovna
Na vprašanje o morebitni plovnosti po reki Savi je odgovoril, da bo na Savi možnih več oblik plovnosti. V Brežicah je tudi predvidena luka, ki bi povezovala Slovenijo s Črnim morjem, prav tako bo v skrajnem južnem toku možna rekreacijska plovba oz. veslaška proga, ki bo imela dolžino 2,5km. Plovnosti po celotni reki pa žal ni pričakovati.
Poleg Save je izpostavil tudi problematiko poplavljanja Kostanjevice na Krki, kjer so problematične predvsem obilne padavine in dvig podtalnice, vsekakor pa so delen vzrok tudi podnebne spremembe.
Kako tragičen scenarij lahko Sava povzroči, pa je predstavil g Avgust Mlakar, predstavnik civilne zaščite Krško, ki je sodeloval v akciji reševanja v Obrenovcu maja 2014. S slikovno predstavitvijo je prikazal slovenske akcije reševanja ter opustošenje mesta Obrenovac. Poudaril je tudi, da je ekipa civilne zaščite pripravljena, če bi se podoben scenarij zgodil v Krškem.
Zveza ekoloških gibanj Slovenije, regijski odbor za Posavje, poziva vse prebivalce Posavja, da se še naprej udeležujejo »Posavskih ekoloških večerov« in s svojo prisotnostjo oddajo prispevek k bolj učinkovitemu varstvu okolja v Posavju.
Ekološki pozdrav!
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se