Posavsko in Obsoteljsko društvo za boj proti raku ima 1200 članov



"Leto 2011 pričenjamo v okviru novega, že tretjega 10-letnega programa dela Zveze slovenskih društev za boj proti raku. Kljub dosedanjim naporom se zavedamo, da rak v Sloveniji še vedno ostaja pomemben javnozdravstveni problem. Skupaj z Zvezo se zato pridružujemo naporom sodobne družbe pri obvladovanju raka. Naše delo bo še naprej promocija primarne in sekundarne preventive z roko v roki z ostalimi preventivnimi programi v državi," je poudarila Alenka Krenčič – Zagode, dr. med., predsednica Posavskega in Obsoteljskega društva za boj proti raku na včerajšnji skupščini društva v Termah Čatež. Društvo ima 1200 članov, aktivnih je dobra tretjina.
"Zakaj bom ostal nekadilec"
Ker je primarna preventiva dokazano učinkovita, hkrati pa mnogo cenejša od zdravljenja in rehabilitacije, je tretji 10-letni program "Slovenija proti raku" pomemben del celostnega državnega programa za obvladovanje raka, ki ga je potrdila tudi vlada. V skladu s programom bodo podprli program preprečevanja zasvojenosti in promocijo zdravega življenjskega sloga med osnovnošolci.
Podpis Slovesne obljube o nekajenju za učenke in učence od 5. do 8. razreda osnovnih šol temelji na vzgoji nekadilskih generacij in poteka že vrsto let tudi v posavskih in obsoteljskih šolah. V šolskem letu 2011/2012 bo program nadgrajen še s pisanjem eseja "Zakaj bom ostal nekadilec", ki ga bodo pisali učenci 8. razredov osnovnih šol. Izbor esejev bo natisnjen v brošuri in najboljši bodo tudi simbolično nagrajeni.
Teden boja proti raku od 7. do 11. marca je letos potekal pod geslom "Tudi cepljenje varuje pred rakom". Prebivalstvo želijo opozoriti na to, da so tudi nalezljive bolezni vpletene v nastanek raka in da se je pred nekaterimi mogoče varno zaščititi tudi s cepljenjem (hepatitis, okužba s HPV).
O raku glave in vratu
Nov Evropski teden, ki naj bi ga obeležili zadnji teden v maju pa bo posvečen raku glave in vratu. V društvu namenjajo tej temi osrednji pomen, zato so jo postavili v ospredje pomladanskega srečanja, na katerem je o raku glave in vratu včeraj spregovoril specialist, internist - onkolog , prof. dr. Branko Zakotnik. Člani smo mu zastavili precej vprašanj. Za rakom glave in vratu zboli okoli 450 Slovencev letno. Skupni razlog sta alkohol in kajenje. Ti raki so običajno pozno prepoznani, zato precej razširjeni in s slabšo prognozo.
Mesec september, ki je bil lani poimenovan "Modri september", je namenjen predvsem osveščanju moških. Na možnost preprečevanja in zgodnjega odkrivanja raka jih bodo opozarjali na vzgojno izobraževalnih srečanjih in z zloženkami. Na jesenskem srečanju so lani postavili v ospredje prav rak pri moških, ko je o raku mehurja, ledvic in prostate predaval urolog, prim. dr. Marko Zupančič iz Slovenj Gradca. Letos bodo nadaljevali z že uveljavljenimi delavnicami za učenje samopregledovanja dojk in z aktivnostmi podpore nacionalnim programom ZORA, SVIT in DORA. Slednjo v tem okolju še pričakujejo in do nadaljnjega usmerjajo pacientke v delujoče ambulante za bolezni dojk v Brežicah, Novem mestu, Trbovljah in na rentgenski oddelek v Celju, kjer pa na žalost nimajo niti ambulante za bolezni dojk.
Po koncu včerajšnje skupščine so zbranim zapele še Iskrice iz Doma upokojencev Brežice.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se