V Evrosadu sezonsko delo privlačno tudi za domače delavce

##IMAGE-3335784##
V skupini Evrosad, ki prideluje sadje in ga dve tretjini izvozi, bo letošnja letina zaradi velikonočne pozebe manjša. Zato bodo za sezonsko obiranje potrebovali do približno 150 sezonskih delavcev manj kot lani, od predvidenih 320 pa naj bi jih bilo več ko polovica domačih.
Kot je povedal direktor Evrosada Boštjan Kozole, bo letošnja letina za nekaj deset odstotkov slabša od povprečja, glede pridobivanja sezonske delovne sile pa je dejal, da s to nimajo težav.
Zaradi trenutno prevladujočih gospodarskih razmer se med domačimi delavci krepi zanimanje za sezonsko delo, podobno pa nimajo težav z zagotavljanjem tuje delovne sile, je pojasnil.
Letos bodo prvič potrebovali manj tujih sezonskih delavcev kot pretekla leta, pri pridobivanju njihovih delovnih dovoljenj pa si želijo, da bi država poenostavila in pocenila postopke. Namreč gre za delavce, ki jih v devetih desetinah že poznajo, je dodal.
Ker v Evrosadu za določena spomladanska dela ravno tako potrebujejo določeno število sezonskih delavcev, je Kozole na zadnjem zaposlitvenem sejmu v Krškem predlagal, da bi s pomočjo države iz vrst nezaposlenih delavcev ustanovili posebno mobilno trajno zaposleno skupino, ki bi bila lahko najmanj tri četrtine leta na voljo tako Evrosadu kot drugim območnim pridelovalcem sadja in zelenjave.
Skupino Evrosad, ki se je razvila iz leta 1995 v Krškem ustanovljenega podjetja, sestavljata še podjetji na Blanci in v Ormožu, na skupaj 525 lastnih hektarjih in sto zasebnih hektarjih pa pridelujejo pretežno jabolka, hruške in breskve.
Lani so pridelali skoraj 22.000 ton sadja, letos pa že obirajo breskve in zgodnja poletna jabolka. Sredi avgusta bodo začeli obirati hruške, v drugi polovici avgusta pa prva jesenska jabolka. Jabolka bodo obirali vse tja do do novembra. Skupina redno zaposluje 150 delavcev.
V zadnjih letih je njihov glavni trg postala Velika Britanija, izvažajo pa še v skandinavske in baltske države, nekdanje jugoslovanske republike, Rusijo, Romunijo, Italijo, Španijo ter od lani tudi v Dubaj in od tam naprej po Srednjem vzhodu. Če sadja ne bi izvažali, bi lahko z njim pokrili vse slovenske potrebe, je še povedal Kozole.
Po podatkih ministrstva za delo, družino in socialne zadeve lahko v skladu z zakonom o zaposlovanju in delu tujcev dovoljenje za delo tujim sezonskim delavcem izdajo le za opravljanje zaposlitve v kmetijstvu in gozdarstvu. V skladu s tem so v prvi prvi polovici tekočega leta izdali 485 dovoljenj za sezonsko delo, kar je 30 odstotkov manj kot v enakem lanskem obdobju, ko so jih izdali 693.
Kot dodajajo, smernice zaposlovanja v kmetijstvu in gozdarstvu ne morejo točno napovedati, vendar pa ocenjujejo, da se bodo potrebe verjetno zmanjšale oz. da bo sezonskega zaposlovanja manj kot lani. Kakšnih težav pri izdajanju dovoljenj za sezonsko delo zaenkrat niso zaznali, so še pojasnili na pristojnem ministrstvu.
STA
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se