Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Predsednik Pahor obiskal občino Krško


R. Ž., foto: Boštjan Colarič
10. 2. 2015, 11.25
Posodobljeno
27. 02. 2015 · 14:37
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

pahor_1.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
PAHOR 1
pahor_2_0001.jpg
Boštjan Colarič
Foto: Boštjan Colarič

Predsednik države Borut Pahor je včeraj obiskal občino Krško. Najprej si je ogledal grad Rajhenburg ter v njem čokoladnico Hiše trt, vina in čokolade Kunej. Obisk je zaključil na slovesnosti ob slovenskem kulturnem prazniku in prazniku krajevne skupnosti Senovo, kjer je bil slavnostni govornik.

pahor_4.jpg
Arhiv Dolenjskega lista

V Brestanici je na gradu Rajhenburg predsednika sprejel krški župan Miran Stanko. Predstavil mu je potek celovite obnove, ki je z odkritji najzgodnejših romanskih in gotskih delov gradnje pomen gradu oziroma njegovo mesto v razvoju arhitekture in družbe na Slovenskem še okrepila, so sporočili iz predsedniškega urada.

Grad je od leta 1999 razglašen za spomenik državnega pomena. Ob tej priložnosti si je Pahor ogledal tudi razstavo o slovenskih izgnancih. V sodelovanju s Hišo trt, vina in čokolade Kunej ter pod okriljem projekta »Vpliv trapistov na posavsko podeželje« v gradu deluje čokoladnica. Aleš Kunej, mlad gospodar, je po vrnitvi s študija v Franciji prevzel domačijo in pričel z izdelavo visokokakovostnih čokoladnih izdelkov, s čimer ohranja spomin na to, da so prav tukaj trapisti izdelovali prvo čokolado v tem delu Evrope. Rajhenburški trapisti so bili pred sto leti motor razvoja v Brestanici, predvsem pa so bili mojstri izdelave čokolade, vina in likerjev. Njihov sloves je segel do avstro-ogrskega cesarja Franca Jožefa, ki je trapistovski čokoladi podelil titulo kakovosti "imperial". Aleš Kunej je bil letos med kandidati za naziv »Inovativni kmet 2014« po izboru Zveze podeželske mladine Slovenije in Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije. Predsedniku Pahorju je mladi gospodar predstavil svoje načrte za prihodnost.

Predsednik je v izjavi za medije dejal, da se na tem mestu, v gradu Rajhenburg, prepletata poklon kulturni dediščini in poklon podjetništvu mladih, ki se vračajo na domačije in poslovne priložnosti vidijo v manj tradicionalnih, a hkrati inovativnih nišah.

Obisk v občini Krško predsednik zaključil na slovesnosti ob kulturnem prazniku in prazniku KS Senovo. V slavnostnem nagovoru se je zahvalil za prisrčno in iskreno vabilo. Spomnil je, da smo v nedeljo v naši državi slavili kulturo - z državnim praznikom Prešernovim dnevom. To nas kot narod in državo umešča med posebneže, saj drugod kulturi ne namenjajo posebnega praznika, je dejal. "Včeraj je kulturni spomenik, Predsedniško palačo, obiskalo rekordno število obiskovalcev. Lahko sem se prepričal, da je kulturni praznik za vse rodove nekaj posebnega. Nekaj, kar nam je dano v zibko, kar negujemo celo življenje z zavedanjem, da smo do svoje države konec prejšnjega stoletja prišli s knjigo v roki," je povedal.

V nadaljevanju je spomnil, da letos praznujemo 70 let od zaključka II. svetovne vojne, ki ga naj praznujemo, kolikor je le mogoče skupaj, povezani in ne razklani. "70 let kasneje se moramo vprašati, ali smo sposobni tolikšne zrelosti, da spregledamo, da se kot narod na strpen način združimo, da zmoremo biti navdih za prihodnje generacije. Želim si, da obletnico konca II. svetovne vojne pričakamo z večjo mero sprave," je dejal predsednik države in nadaljeval, da je država, zlasti domovina, nam vsem skupna, v vrednostnem kot tudi v duhovnem smislu: "Zato si moramo prizadevati za spravo in sodelovanje ne glede na to, da mislimo različno. Pomembno je, da kot narod pri pomembnih stvareh stopimo skupaj."

Pahor je še povedal, da v prihodnost zre z veliko mero optimizma, saj Slovenija kaže znake okrevanja. A če želimo, da se bo ta trend rasti v Sloveniji nadaljeval, tako predsednik republike, moramo razumeti, da je potrebno sprejeti pomembne strukturne spremembe, ki bodo ohranile tisto, kar je dobrega, in poiskale rešitve tam, kjer je to potrebno. "Samo, v kolikor bomo svoje mnenje povedali na spoštljiv in strpen način, bomo moderna in napredna družba. Strpnost je v naših rokah. Kultura ni le kulturna dediščina, je tudi in predvsem kultura življenja," je govor zaključil in vsem krajanom čestital ob krajevnem prazniku.

Po slovesnosti se je družil s krajani in z veseljem odgovarjal na njihova vprašanja. Predsednik tako nadaljuje z obiski občin, saj takšne obiske in srečevanje z občani šteje med svoje najpomembnejše naloge, so še sporočili iz njegovega urada.

Priznanja krajevne skupnosti so prejeli: Nada Kozole, Bojan Petrovič, Rudi Glogovšek, priznanja z znakom KS sta prejela Sonja Kmetec in Jože Šoln. Priznanja z velikim znakom KS Senovo pa sta prejela Zlatko Požgaj, ki je pred 30-timi leti ustanovil družinsko podjetje Alu Požgaj d.o.o., kjer je zaposlitev našlo največ 16 ljudi iz domačega okolja in Društvo prijateljev mladine Senovo za izjemne dosežke in
uspehe, nagrado pa je prevzel Vinko Hostar.

Kulturni program so sooblikovali: Osnovna šola XIV. divizije Senovo, Mešani pevski zbor Društva upokojencev Senovo ter Pihalni orkester in recitatorska skupina DKD Svoboda Senovo. Predstavo je režirala Irena Škoberne, program pa povezovala Tatjana Uduč. Za pogostitev pa so poskrbeli člani in članice Turističnega društva Senovo, Društvo vinogradnikov Sremič ter Aktiv podeželskih žena Sv. Anton.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.