Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Ajdovska jama: Kjer imajo netopirji mlade


Besedilo in foto: A. K.
4. 4. 2012, 10.35
Posodobljeno
02. 05. 2012 · 08:35
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

gr490843_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
gr490843
gr490843.jpg
Po zaključku predstavitev so si udeleženci včeraj ogledali še Ajdovsko jamo. Ta bo za obiskovalce odprta še dober teden dni.
img_6068.jpg
Knjiga je napisana v angleškem jeziku, slovenski so le izvlečki posameznih poglavij.

Kar sedem vrst različnih netopirjev, med katerimi so najštevilčnejši ogroženi južni podkovnjaki, domuje v Ajdovski jami. To pa je le del bogastva tega kulturnega spomenika državnega pomena, ki leži v okolici Krškega pri Nemški vasi. Več o tem, kaj vse skriva omenjeno arheološko najdišče, ki naj bi bilo naseljeno že 4000 in več let pred našim štetjem, pa razkriva včeraj predstavljena monografija s preprostim naslovom Ajdovska jama.

Ajdovsko jamo je možno po predhodni najavi obiskati med 2. novembrom in 15. aprilom. V vmesnem času je namreč priljubljeno kotišče netopirjev, zato je v spomladanskih, poletnih in zgodnje jesenskih mesecih zaprta.

Predstavitev knjige, pri kateri sta moči združila Mestni muzej Krško in Zavod Svibna, je potekala v večnamenski dvorani muzeja. Na njej so sodelovali skoraj vsi avtorji, ki so sodelovali pri nastanku monografije, katero je konec lanskega leta izdala Avstrijska akademija znanosti.

Kot je povedala predstavnica Zavoda Svibna in ena izmed vnetih promotork Ajdovske jame Berdardka Zorko, so avtorji v knjigi predstavili rezultate zadnjih raziskovanj v jami, ki so jih leta 2002 družno izvedli Inštitut za paleontologijo Univerze na Dunaju, Geološki zavod Slovenije ter Oddelek za geologijo Naravoslovnotehniške fakultete in Oddelek za arheologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. Pri tem so se osredotočili predvsem na živalske ostanke pleistocena, s poudarkom na jamskem medvedu, monografija pa vključuje tudi povzetek dosedanjih rezultatov raziskav neolitika.

Po slabem desetletju zamudnih obdelav najdenega materiala so tako raziskovalci - prof. dr. Vida Pohar, dr. Polona Kralj, prof. dr. Gernot Rabeder, doc. dr. Irena Debeljak, dr. Gernard Withalm, Primož Presetnik in Milena Horvat - predstavili delo, ki gotovo sodi na knjižne police domoznanskih zbirk kot tudi ljubiteljskih in poklicnih raziskovalcev starejših obdobij naše zgodovine.

Izdana monografija je po mnenju Bernardke Zorko izrednega pomena tudi za krško občino in hkrati spodbuda k nadaljnjim prizadevanjem po ustreznem varovanju in promociji dediščine Ajdovske jame ter njenega širšega okolja.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.