Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

ZEG v Krškem brez sogovornikov


15. 9. 2007, 00.00
Posodobljeno
05. 10. 2007 · 13:17
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Zveza ekoloških gibanj Slovenije (ZEG) in lokalna civilna iniciativa sta sinoči v Krškem pripravili usklajevalni sestanek glede priprave državnega lokacijskega načrta za vojaško letališče Cerklje ob Krki. Sestanka, na katerega so bili povabljeni predstavniki okoljskih organizacij, lokalnih skupnosti, posavskih občin in ministrstev, pa se večina povabljenih ni udeležila.

Pripombe glede načrta razvoja cerkljanskega letališča, predvsem glede vojaškega segmenta, je ZEG izrazil že večkrat. Po besedah predsednika ZEG-a Karla Lipiča primer ponujenega projekta izgradnje vojaškega letališča za potrebe zveze Nato potrjuje tezo o kapitalistični državi oz. javni oblasti. "Vstop javnosti v politično areno je pogoj, da se javna oblast izvije iz primeža zasebnega, državnega in vojnega kapitala, ki želi vlagati v donosne toda za okolje in ljudi škodljive ali rizične dejavnosti," je dejal Lipič.

Zaradi nejasnosti - referendum!

Kot meni, je glede razvoja letališča in regije veliko nejasnosti. Na eni strani minister za gospodarstvo Andrej Vizjak ponuja gradnjo drugega bloka Nuklearne elektrarne Krško in vojaškega letališča, po drugi pa na vzhodnem delu območja načrtuje razvoj turizma, opozarja Lipič in dodaja, da vsi ti projekti na močno poseljenem območju občin Krško, Brežice in Kostanjevica niso združljivi. ZEG vojaškemu letališču ne nasprotuje le zaradi okoljskih vplivov, temveč tudi zaradi varnosti. Problem Natovih letališč bi neposredno prenesli na slovenska tla, z njimi bi prenesli tudi nevarnost terorizma, pravi.

Kot eno izmed možnosti, da bi upoštevali mnenja javnega partnerstva, je Lipič že avgusta omenil referendum proti gradnji nadomestnega vojaškega objekta v Cerkljah. Pri referendumu se je zapletlo, ker so zamudili rok, ki ga določata občinski statut in zakon o referendumu. Druga možnost je posvetovalni referendum - z njim bi se mnenja razčistila, menijo v ZEG.

Sestanka so se poleg Lipiča udeležili le v.d. predsednika javnega partnerstva ZEG in civilne iniciative Andrej Škrabec, brežiški občinski svetnik iz Stranke ekoloških gibanj Hrvoje Oršanič, brežiški občinski svetnik iz SLS Ivan Sušin in predstavnica prebivalcev vasi Zasap Vida Javornik.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.