Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Studio D: Denar za nadomestne volitve iz občin


Barbara Barbič
5. 12. 2011, 15.40
Posodobljeno
04. 01. 2012 · 09:58
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

bogovic_sls.jpg
M. B.-J., arhiv DL
Franc Bogovič ne bo več župan Krškega. (Foto: A. K., arhiv DL)
brunskole2_mbj.jpg
M. B.-J., arhiv DL
Renata Brunskole, nič več županja Metlike. (Foto: M. B.-J., arhiv DL)
lah.jpg
M. B.-J., arhiv DL
Z županskega mesta se v Mirni Peči poslavlja tudi Zvone Lah. (Foto: M. Ž., arhiv DL)

Po novem zakonu o nezdružljivosti županske in poslanske funkcije, se Renata Brunskole, Zvone Lah in Franc Bogovič poslavljajo od županskega stolčka. Kdaj bodo v omenjenih občinah občani znova izpolnjevali volilne lističe, v tem trenutku še ni znano, je za Studio D pojasnila sekretarka na vladni službi za lokalno samoupravo Neža Vodušek. „O datumu je še prezgodaj govoriti. Najprej je potrebno počakati na konstitutivno sejo državnega zbora, na kateri bo omenjenim trem poslancem potrjen poslanski mandat. Potem bodo datum nadomestnih volitev razpisale občinske volilne komisije, in sicer v roku 15 dni od seznanitve občinskega sveta, da je županu predčasno prenehal mandat. Če bo do konca decembra prva seja parlamenta, predvidevamo, da bodo v začetku januarja na občinah že določili datum volitev.“

Volitve morajo biti izvedene najprej v 60 in najkasneje v 90 dneh. „To pomeni, da bi bile volitve pred marcem težko izvedene,“ pove Neža Vodušek in doda, da ni nujno, da bi bile volitve v vseh občinah na isti dan. „O tem se še nismo uskladili, o tem je še prezgodaj govoriti.“ Novoizvoljeni poslanci, ki so župani, svojo funkcijo z vsemi pooblastili opravljajo do konstitutivne seje državnega zbora, po tem datumu pa posle prevzamejo podžupani. V Metliki je to Darko Zevnik, v Mirni Peči Andrej Kastelic, v Krškem pa Ana Somrak. „Župani imajo dovolj časa za primopredajo poslov; glede na to, da sami imenujejo podžupane, to ne bi smel biti problem.“

Denar za nadomestne volitve gre iz občinske blagajne. „V proračunih za prihodnje leto niso predvidena sredstva za nadomestne volitve, tako da bo potrebno še poiskati vir za izvedbo nadomestnih volitev,“ še pojasnjuje Voduškova. Višina stroškov je odvisna od občine do občine, odvisna je od števila prebivalcev in števila volilnih mest. „Največ denarja gre za volilne odbore in za delo občinske volilne komisije, medtem ko je glasovnica seveda ena.“

voduskova_o_nadomestnih_volitvah.mp3

Voduškova o nadomestnih županskih volitvah


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.