Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Gabrski pridelovalec konoplje obsojen


Tanja Jakše Gazvoda
28. 2. 2014, 10.05
Posodobljeno
01. 03. 2014 · 12:25
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

plahutnik_000.jpg
Silvester Plahutnik bo letos dopolnil 60 let.

S temi besedami se je Silvester Plahutnik, ki bo letos dopolnil 60 let, obrnil na sodišče in dodal, da je »udarce« potreboval, da se je spametoval in spoznal, da gojenje konoplje ni prava pot. »Še vedno imam priložnost, da pridem na pravo pot, imam moč in čas,« je dodal možak, ki je moral na zatožno klop sesti skupaj s svojo hčerko Nino Suhadolnik Plahutnik. V Gabrju sta namreč kar sredi vasi v zapuščeni hiši gojila prepovedano konopljo.

Policisti so donosno kmetijsko dejavnost presekali sredi decembra lani, kmetovalca pa so presenetili zjutraj, ko sta celo noč žela konopljo. V hiši s hišno številko Ruparjev dol 1, ki je navzven delovala zapuščeno, je bilo okoli 300 sadik, kar morda ni veliko, a prav vsi prostori sicer ne velike hiše so bili izolirani in prirejeni za gojenje konoplje. Konoplja je bila zelo kakovostna, vršički so bili namreč izredno polni in smolnati. Da je proizvodnja tekla s polno paro, je kazal tudi števec električne energije. Od aprila do decembra je račun za elektriko znesel vsak mesec 400 evrov, čeprav v hiši ni niti nihče prebival niti na tem naslovu ni nihče opravljal kakšne druge dejavnosti. Da se v hiši dogaja nekaj nenavadnega, so posumili domačini, saj je bilo v bližini pogosto zaznati nenavaden smrad, v hišo pa so videli občasno vstopiti starejšega moškega in mlajšo žensko, ki sta se v vas pripeljala z avtodomom ali twingom. Vozilo sta vedno parkirala pri gasilskem domu.

PRIZNALA IN OBŽALOVALA

Silvester je na novomeško sodišče prišel iz pripora. Urejen in umirjen je bil, a medijska pozornost mu ni prijala. Povedal je, da krivdo priznava in dejanje obžaluje, je pa v času pred prijetjem na novomeškem RIC-u opravljal družbenokoristno delo. Proizvodnja konoplje v Gabrju namreč ni bila njegova prva.

Zaradi istovrstnega dejanja so ga obravnavali že ljubljanski policisti in na okrožnem sodišču je bil prav zaradi gojenja konoplje na dveh koncih Ljubljane, na Tržaški in Dolgem bregu, obsojen na zaporna kazen leto in pol zapora, kazen pa je bila kasneje spremenjena v alternativno z opravljanjem družbenokoristnega dela.

plahutnik_02.jpg
Po izrečeni obsodilni sodbi je Silvester

»Na RIC-u sem poučeval slovenščino, izobraževal sem Rome, enega mladoletnika sem tudi pripravljal za vozniški izpit. Tam sem se res potrudil in tudi direktorica je bila z mano zadovoljna, saj sem rad prijel za vsako delo in na dan sem delal osem ur in več. V tem času sem odslužil tretjino kazni,« je povedal Silvester Plahutnik, ki je po izobrazbi učitelj razrednega pouka. »Že kot študent sem bil zelo aktiven, kasneje sem bil vodja aktiva učiteljev v občini Ljubljana Moste - Polje, za kar sem dobil celo mestno priznanje za tehnično kulturo. Deloval sem tudi na političnem področju,« je našteval. Kot smo izvedeli, je bil v času rojevanja naše samostojne domovine Slovenije sodelavec v Demosovi vladi, a službe učitelja ni dobil, zato je desetletje vodil tri nepremičninska podjetja. »V nekem obdobju se je moje življenje zapeljalo in me pripeljalo sem, na sodišče. A to ni moj cilj. Sodišče bi prosil, da mi dovoli končati to, kar sem začel, to bo dobro zame in za državo. Želim popraviti svoje osebno stanje in napačno miselnost,« je govoril zbrano.

JAVNOST HOČE LINČ

In je bil prijetno presenečen, ko je tožilec Bojan Avbar zanj predlagal »le« eno leto in tri mesece zapora. Višji državni tožilec je ob predlogu kazni namreč izpostavil eno od točk spremenjenega kazenskega zakonika, ki govori tudi o pričakovanem učinku kazni na prihodnje življenje storilca v družbenem okolju, čemur so pri izreku kazni v preteklosti posvečali premalo pozornosti. »Gre za to, da obsojenci živijo življenje, ki si ga zaslužijo, ne glede na to, da so prekršili pravno normo. Javnost resda pritiska na visoke kazni ter zahteva linč in maščevanje, a se ob tem postavlja vprašanje, kaj je pravična kazen,« je izpostavil tožilec Bojan Avbar in opozoril na še eno dejstvo. Resda je bil v Gabrju razkrinkan laboratorij za gojenje konoplje, ni pa ob tem niti enega dokaza, da bi bil prodan vsaj en gram konoplje.

Tudi to so okoliščine, ki govorijo za milejše kaznovanje, seveda pa je oteževalna okoliščina predkaznovanost Silvestra Plahutnika. Tožilec je za Silvestrovo 24-letno hčer Nino Plahutnik Suhadolnik, ki je še dijakinja 4. letnika srednje šole za oblikovanje in fotografijo (vpisana je izredno), predlagal pogojno kazen 6 mesecev zapora v preizkusni dobi dveh let, sodnica Natalija Picek Kink pa je temu predlogu sledila, prav tako tudi pri izrečeni kazni za Silvestra Plahutnika. Nini stroškov kazenskega postopka ne bo treba plačati, bo pa morala poravnati del sodne takse v višini 56 evrov, Silvester pa bo kril 2,7 evra stroškov postopka in 210 evrov sodne takse. »Pripor je za Silvestra odpravljen, s tem pa vam dajemo možnost, da do konca opravite družbenokoristno delo. Izrekla pa sem vam kazen zapora, saj ne moremo spregledati bistvene oteževalne okoliščine, to je vaša predkaznovanost,« je sodbo obrazložila sodnica novomeškega okrožnega sodišča.

dijakinja_nina.jpg
Dijakinja Nina se ne želi pojavljati v medijih.

EN ZAPORNIK – 2.000 EVROV STROŠKOV

Plahutnikov zagovornik odvetnik Milan Krstič je dejal, da se tudi pri nas spreminja klima in je le še vprašanje časa, kdaj bo kaznovanje za gojenje konoplje urejeno na drugačen način, z denarno kaznijo. »Od tega bi imela država tudi nekaj koristi, ne pa da revni kot smo, plačujemo na mesec 2.000 evrov stroškov za enega zapornika,« je dejal Krstič.

ČAKA JU ŠE ENO SOJENJE

A Plahutnikova čaka še eno sojenje, in sicer v Krškem, saj sta Silvester in Nina gojila konopljo tudi v Posavju. Policisti so ta nasad odkrili povsem po naključju, ko so obravnavali požar v noči na 21. julij lani, ko je zgorela hiša v Brestanici. Kriminalisti so takoj posumili, da je bil vzrok požara nepravilno in nestrokovno nameščena električna napeljava v kletnih prostorih, tam pa so našli prirejen prostor za gojenje prepovedane droge, v katerem je bilo 60 posod s sadikami in oprema za gojenje prepovedane konoplje.

Lastnik hiše je bil prav Silvester Plahutnik, ki je hišo kupil pol leta prej, tja pa je prihajal občasno s hčerko. Sosedje so opazili, da sta prišla kar nekajkrat zvečer in pripeljala vreče z zemljo. Ko so policisti kasneje pri Plahutnikovih opravili hišno preiskavo, so med drugim zasegli kar sedem mobilnih telefonov z različnimi SIM karticami in knjigo z osnovami gojenja konoplje. Kot so po požaru ugotovili strokovnjaki, naj bi zagorelo zaradi preobremenjenosti električnih vodnikov, v Brestanici pa naj bi Plahutnikova opravila vsaj štiri žetve, peto pa je uničil požar.

Ob tem se postavlja vprašanje, ali bo tudi tokrat sodišče tako prizanesljivo do istih gojiteljev.

Članek je bil objavljen 20. februarja 2014, v 8. številki Dolenjskega lista.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.