Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Organizirano vodenje
Čas branja 1 min.

Gozdne učne poti učijo o gozdu in odnosu do narave


Zavod za gozdove
23. 4. 2025, 11.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Dan Zemlje Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) že tradicionalno zaznamuje z organiziranim vodenjem na izbranih 14 gozdnih učnih poteh po Sloveniji. V spremstvu gozdarjev je okrog 1000 obiskovalcev, predvsem šolarjev in organiziranih skupin, včeraj spoznavalo pomen in pestrost slovenskih gozdov in njihovih prebivalcev. Osrednji dogodek je potekal na Učni poti Savus v Radečah.

osrednji dogodek na Učni poti Savus_m.JPG
Zavod za gozdove Slovenije
Osrednji dogodek na Učni poti Savus

Gozdne učne poti so namenjene izobraževanju in spoznavanju gozdov in gozdarstva v Sloveniji, so pomemben pripomoček, s katerim želimo javnosti približati zanimivosti o gozdovih in pomen gozdarstva ter prispevati k razvoju turizma na podeželju kot ene ključnih gospodarskih aktivnosti v Sloveniji. Gozdarji so obiskovalce pričakali na 14 izhodiščnih točkah izbranih gozdnih učnih poti in jih popeljali po: Naravoslovni učni poti Ob Rakah, Naravoslovni učni poti Pusti grad, Gozdni učni poti Visoko, Gozdni učni poti Draga pri Igu, Mašunski gozdni učni poti, Roški poti, Gozdni učni poti Ajdovček, Naravoslovni poti Tičjak, Gozdni učni poti Lopan, Gozdni učni poti Ušankovo, Poti velikank, Gozdni učni poti Blaguš in po Učni poti Resslov gaj.

v gozdu.JPG
Zavod za gozdove Slovenije
V gozdu

S posebnim programom, ki je nastal v sodelovanju z OŠ Marjana Nemca Radeče in KTRC Radeče, je osrednji dogodek potekal na Učni poti Savus v Radečah. Pri pripravi programa na sedmih interpretacijskih točkah so sodelovala lokalna društva in učenci OŠ Radeče, ki so obiskovalcem na zanimiv način podajali vsebine o učni poti in lokalnih posebnostih, z gozdarji pa so spoznavali zanimivosti gozdov.

Stojnica OŠ Radeče.JPG
Zavod za gozdove Slovenije
Stojnica OŠ Radeče

Zbrane je nagovoril tudi vodja sektorja za načrtovanje razvoja gozdov Zavoda za gozdove Slovenije Miha Marenče. Izpostavil je, da so gozdovi najbolj pester ekosistem, ki pokriva tretjino Zemlje, zato jim je treba zaradi številnih vlog nameniti posebno pozornost. »Gozdne učne poti nam kot učilnica na prostem omogočajo spoznavanje in razumevanje delovanje edinstvenega ekosistema, ki predstavlja življenjski prostor številnim rastlinskim in živalskim vrstam. Učijo nas spoštovanja do narave in nas usmerjajo k trajnostnemu pristopu. Na učnih poteh usmerjamo obisk v naravi in hkrati s pomočjo informativnih tabel sporočamo več o gozdovih in gozdarstvu ter posebnostih posameznih območij.«

spoznavanje zeliščnih namazov.JPG
Zavod za gozdove Slovenije
Spoznavanje zeliščnih namazov

© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.