V Brežicah nov projekt »Medgeneracijska srečanja«

Na pobudo Ekonomske in trgovske šole Brežice smo v juniju 2014 začeli z Domom upokojencev Brežice in Mladinskim centrom Brežice načrtovati nov projekt. Na začetku našega sodelovanja smo oblikovali določene predloge aktivnosti. Skupaj želimo izdelati smernice medgeneracijskega povezovanja in sodelovanja za stanovalce Doma upokojencev Brežice. Predvsem bi želeli z načrtovanimi smernicami prilagoditi aktivnosti njihovim željam in potrebam, jim polepšati bivanje v domu ter okrepiti sodelovanje z različnimi institucijami, organizacijami, društvi, skupinami ali posamezniki. S tem projektom bi radi povezali različne generacije z namenom izmenjave različnih generacijskih izkušenj, prenosa kulturne dediščine in tradicije, boljše kvalitete medsebojnih odnosov in povezovanja ljudi v lokalnem ter širšem okolju. K sodelovanju želimo pridobiti še več sodelujočih in podpornikov projekta, da vsi skupaj prispevamo k višji kakovosti življenja, bolj kakovostnim medsebojnim odnosom ter večji srčni kulturi med ljudmi. Projekt smo poimenovali »MEDGENERACIJSKA SREČANJA«.
Vsi trije sodelujoči partnerji v projektu smo skupaj oblikovali in predlagali različne aktivnosti za stanovalce. Odločili smo se, da bo Mladinski center Brežice v okviru svojih predlogov že v juliju 2014 začel izvajati tečaj španskega jezika za stanovalce doma. Vodja mednarodnih programov v MC-ju Brežice, ga. Nataša Kalin je organizirala aktivnost učenja španskega jezika z EVS prostovoljko, go. Ano Beltran Poscar. Aktivnost so stanovalci dobro sprejeli in se še vedno izvaja.
V zasnovi projekta smo najprej načrtovali raziskavo v septembru in oktobru 2014. Vanjo smo vključili preučevanje potreb oz. želja stanovalcev doma po izvajanju različnih aktivnosti. Načrt izvedbe raziskave smo naredili z dijakinjami, pod mentorstvom profesorice Mojce Ogorelc, na Ekonomski in trgovski šoli Brežice. Pri raziskavi so sodelovale dijakinje: Nikolina Delić Martinović, Zehrudina Hrvić, Julija Kampijut, Katarina Kostevc, Mergime Kryeziu in Meliha Salkanović , ki so zelo aktivno in vestno sodelovale pri izvajanju posameznih aktivnosti v okviru raziskave. V našem raziskovanju smo najprej preučevali in iskali različne primere aktivnosti za starejše, predvsem nas je zanimalo, katere aktivnosti imajo najraje in jih najbolj zanimajo oz. jih stanovalci najbolj pogrešajo v domu. Prav tako nas je tudi zanimalo, katere aktivnosti za starejše že izvajajo in katere aktivnosti, bi lahko izvajali v prihodnje, glede na njihove želje in potrebe.
Z dijakinjami smo sestavile načrt našega raziskovalnega dela. Odločile smo se za uporabo metode ankete in sestavile anketni vprašalnik. Aktivnosti smo razdelile na 6 vsebinsko zaokroženih področij:
a - vadbe za ohranjanje psiho-fizične kondicije, b - izobraževalne vsebine , c - okrogle mize na določeno temo, č - vsebine s poudarkom na umetniškem izražanju in ročnih spretnostih, d - aktivno medgeneracijsko sodelovanje ter e - področje, kjer so lahko individualno predlagali nove aktivnosti. Pri vsakem vsebinsko zaokroženem področju je bilo navedenih več različnih aktivnosti.
Potem smo izvedli anketiranje v Domu upokojencev Brežice. Stanovalcem doma smo razdelili anketne vprašalnike. Skupaj z vodjo doma, mag. Valentino Vuk sva jim razložili namen, vsebino in navodila za izpolnjevanje anketnega vprašalnika. Dijakinje so pomagale stanovalcem pri izpolnjevanju vprašalnika. Po uspešno izvedenem anketiranju smo nadaljevale z analizo zbranih podatkov. Vse vprašalnike smo pregledale, izpisale posamezne odgovore in jih statistično obdelale.
Ugotovile smo, da se stanovalci doma zanimajo za podobne stvari in imajo podobne skupne interese. Izmed ponujenih aktivnosti so stanovalci izbrali 16 najbolj zaželenih aktivnosti (razvrščene so po pomembnosti od 1 do 16): 1. telovadba na prostem, 2. organizirane zabave, rojstnodnevne zabave, 3. telovadba, ki jo izvajajo učenci oz. študentje, 4. vaje za urjenje spomina, 5. potopisna predavanja, 6. igranje družabnih iger, 7. strokovna predavanja, 8. izleti po Posavju, pohod na Šentvid, v Čateške toplice, 9. okrogle mize z mladimi,10. okrogle mize na določeno temo, 11. karaoke, 12. delavnice z mladimi, 13. fotografski tečaj, 14. tehnike sproščanja, 15. dramsko skupino, 16. kulinarične delavnice. Najpomembnejša sta jim skrb za zdravje, druženje in zabava, nekateri pa bi si tudi želeli pridobiti nova znanja. Zanimivo, da stanovalcev ne zanimajo vsebine povezane z računalništvom, internetom in spletnimi socialnimi omrežji. Sicer pa imajo stanovalci tudi radi svoj mir in sožitje. Z bivanjem v domu so zadovoljni, nekateri so zapisali, da je to njihov drugi dom.
Rezultati ankete so zelo zanimivi, pokazali so, da je še veliko priložnosti, možnosti in načinov za medgeneracijsko obogatena srečanja, ki si jih želijo stanovalci Doma upokojencev Brežice. Potrudili se bomo in skušali vsaj delno organizirati posamezne aktivnosti in prispevati k zadovoljstvu stanovalcev. Zbrane rezultate raziskave in smernice projekta Medgeneracijska srečanja bomo vsi sodelujoči v projektu predstavili javnosti na tiskovni konferenci.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se