Kočevski pragozd - Virgin forest

##IMAGE-3801135##
V Turističnem kompleksu Jezero v Kočevju je bila v sredo, 12. novembra, predstavljena fotomonografija Pragozd, avtorja Tomaža Hartmana. Barvna publikacija v slovenskem in angleškem jeziku z izbornim kratkim tekstom in številnimi vrhunskimi fotografijami predstavlja najbolj eminentno naravno dediščino – pragozdne ostanke Kočevske.
Vsebina knjige in njen izgled sta delo Tomaža Hartmana, skupaj s kolegi Markom Masterlom, Stankom Pelcem, Janezom Konečnikom, Hrvojem Oršaničem in Vasjo Marinčem je tudi avtor fotografij. Ideja za knjigo, vsebina in prvi trije predstavitveni izvodi so bili pripravljeni v okviru Hufnaglovega leta 2012 občine Kočevje. Knjiga je v nakladi 2.000 izvodov izšla v sodelovanju založbe Gozdarskega inštituta Slovenije – založbe Silva Slovenica in založbe Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU), s podporo EU projekta EUFORINNO in SAZU.
Občina Kočevje
Kratka predstavitev knjige:
PRAGOZD pranarava Kočevske
VIRGIN FOREST Kočevje Primeval Nature
Pragozdovi so nedotaknjen svet, gozd, kjer še nikoli ni pela sekira. Kar šest jih je ohranjenih na Kočevskem, predstavlja jih pravkar izdana dvojezična fotomonografija velikega formata.
Gozdar Tomaž Hartman je s kolegi fotografi Markom Masterlom, Stankom Pelcem, Janezom Konečnikom, Hrvojem Oršaničem in Vasjo Marinčem z besedo in fotografijo odstrl skrivnosti gozdne pranarave, predstavil zgodovino in posebnosti teh posebnih gozdov. Predstavljene so poučne gozdne pešpoti, ki obiščejo dragoceno naravno dediščino, a le ob robu pragozdnih rezervatov.
Prvi je kočevske pragozdove omenjal in zavaroval dr. Leopold Hufnagl, upravitelj tedanjih Auerspergovih gozdov, v prvem gozdarskem načrtu že leta 1892, med prvimi v Evropi!
"Knjigo o pragozdu smo dolga leta nosili v svojih srcih. Vsak po svoje, vsak drugače. Na pragozdnih sprehodih so se zarisale fotografije, ki vsaj malo odstirajo skrivnosti pranarave. Nerodne besede so se počasi spletle v kratke zapise doživetega. Oboje, fotografijo in besedo, ovijata magični pragozdni duh in spoštovanje narave."
Tomaž Hartman, november, 2014
PREDSTAVITEV NASTANKA KNJIGE PRAGOZD
Knjiga PRAGOZD je poklon pragozdnim ostankom Kočevske, ki so izjemna naravna dediščina.
Avtorji so idejo dolgo negovali in čakali pravi trenutek, saj prvi zapiski o ideji po izdaji knjigi datirajo v leto 1988.
Leta 2012 smo idejo o knjigi realizirali poskusno v projektu kulturnega leta občine Kočevje: Hufnaglovega leta, kjer so nastali 3 delovni oz. poskusni izvodi knjige.
Leta 2013 smo gostili ekskurzijo SAZU, kjer smo poskusni izvod knjige predstavili akademikom, ki so bili nad knjigo navdušeni. Nastala je zaveza, da nam bodo skušali pomagati pri izdaji knjige.
Leta 2014 smo se trudili najti pot, kako knjigo izdati skozi raziskovalni projekt. Knjiga je dobila predgovora, ki sta jih prispevala prof. dr. Hojka Kraigher iz GIS in akademik dr. Mitja Zupančič iz SAZU. Knjiga je izšla je v sodelovanju založbe Gozdarskega inštituta Slovenije, Založbe Silva Slovenica in založbe Slovenske akademije znanosti in umetnosti, s podporo EU projekta EUFORINNO in SAZU.
Z malo sreče in veliko pomočjo GIS in SAZU smo uspeli natisnili 2000 izvodov knjige, ki je pred vami. Knjiga Pragozd je barvna, dvojezična publikacija, ki z izbornim kratkim tekstom in številnimi vrhunskimi fotografijami predstavlja najbolj eminentno naravno dediščino - pragozdne ostanke Kočevske.
Do sedaj je bila knjiga predstavljena na znanstvenem posvetu SAZU Gozd in les – Slovenski gozd za Slovenijo kot samostojni prispevek, predstavitev predvsem za strokovno javnost je bila na GIS in na Prirodoslovnem društvu Slovenije, v petek 14.11.2014 bo predstavljena še na SAZU.
Pri nastajanju in izdaji knjige so sodelovali številni sodelavci, katerim gre zahvala, da knjigo končno imamo. Posebej bi izpostavil vse inštitucije, od občine Kočevje, GIS, SAZU in ZGS, posebna zahvala pa gre idejnemu vodji knjige Tomažu Hartmanu in njegovim sodelavcem fotografom: Janezu Konečniku, Marku Mastrlu, Vasji Marinču, Stanku Pelcu in mag. Hrvoju Oršaniču.
Bojan Kocjan
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se