© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Konservatorsko-restavratorske delavnice uspele


lokalno
Alenka Černelič Krošelj, Kulturni dom Krško, enote Mestni muzej Krško, Galerija Krško in Grad Rajhen
30. 5. 2014, 08.50
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

deloo001_000.jpg
Arhiv Lokalno.si
deloo001
deloo027_000.jpg
Arhiv Lokalno.si

Po odmevnih in uspešnih konservatorsko-restavratorskih delavnicah, ki so potekale med prenovo gradu Rajhenburg aprila 2012 in delavnic, ki smo jih v dveh sklopih izvedli leta 2013, smo pripravili in izvedli nov teden spoznavanja strokovnih ravnanj z dediščino. Letošnji program je bil sestavljen iz štirih sklopov, v katerih sta se dopolnjevala teoretični in praktični del.

V ponedeljek, 19. maja 2014, sta uvodni predavanji na gradu Rajhenburg pripravila Josip Korošec in Alenka Černelič Krošelj. Prvi je s temo Dediščina kot čas uvedel v delavnico in prikaz urnega mehanizma, ki jo je izvedel Samuel Kukovičič. Jože Drešar je predstavil prenovo gradu z vidika restavratorske stroke, udeleženci pa so ob tem spremljali »delovanje materialov in gradu« po obnovi.

V torek, 20. maja 2014, so predavanja in delavnice potekale v Mestnem muzeju Krško, v Galeriji Krško, Mencingerjevi hiši in v Štovičkovi galeriji v Leskovcu pri Krškem. Tema dneva je bila dediščina akademskega kiparja Vladimirja Štovička, ki ga je s predavanjem predstavila Nina Sotelšek, razstavo Mateje Kavčič »Gozdni duh« v Galeriji Krško in Mencingerjevo hišo pa je predstavila Alenka Černelič Krošelj. Udeleženci so bili deležni kruha in krušnih izdelkov, ki so jih pripravili učenci OŠ dr. Mihajla Rostoharja in jih s pomočjo Magde Mežič in Matjaža Sotlerja spekli v peči iz 19. stoletja, ki je del Sušilnice sadja v Mencingerjevi hiši.

Drugi del dneva so udeleženci pomagali pri čiščenju in pripravi za prenos Štovičkovih del v ustrezen depo, ki so ga v Mestnem muzeju Krško vzpostavili konec leta 2013.

Zaključni del dneva je potekal na gradu Rajhenburg, kjer so sodelavci Amoret d. o. o. predstavili tehniko prave freske na svež omet (buon fresco) in izdelovali eno izmed verzij grba Rajhenburških.

Tretji dan, 21. maja 2014, je bil posvečen sodelovanju pri načrtovanju konservatorsko-restavratorskih posegov in seznanitvi z izdelavo konservatorskega načrta mapa 01. Uvodno predavanje o Rajhenburgu in Rajhenburških je pripravil Boris Hajdinjak, o metodah pa sta predavala Marija Režek Kambič in Gašper Rutar, ki sta vodila delavnico v cerkvi sv. Petra in Pavla v Brestanici. Udeleženci so sodelovali pri meritvah (geofizika) na spomeniku, seznanili so se z diagnosticiranjem poškodb, popisom stanja spomenika ter pripravo programa konservatorsko-restavratorskih posegov na spomeniku.

Istočasno je potekalo tudi nadaljevanje delavnice v Štovičkovi galeriji, kar sta vodila Jože Drešar in Maja Ivanišin.

Četrti dan, 22. maja 2014, je bil posvečen nadaljnjemu delu v Štovičkovi galeriji in zeliščnemu vrtu, ki je pod okriljem projekta Ustvarimo zeliščni vrt Posavja, akronim Zelišča Posavja nastal ob gradu. O senzoriki in senzoričnem vrtu je predavala Jasmina Hribar, zasnovo in izvedbo vrta pa je predstavila snovalka Milena Mastnak. Dan so obogatili učenci OŠ dr. Mihajla Rostoharja, ki so skupaj z udeleženci posadili nekaj novih zelišč in postavili napisne table, ki so jih ustvarili pod okriljem projekta.

Zadnji, peti dan, petek, 23. maja 2014, se je pričel s predavanjem Mateje Kavčič o značilnosti fasad in se nadaljeval s predavanjem Irme Langus Hribar o pripravi in konserviranju pohištva, ki je razstavljeno v gradu Rajhenburg. Nadaljevale so se delavnice vzdrževanja in gospodarjenja na gradu, dokončan je bil Rajhenburški grb in večina Štovičkovih del prenesenih v depo Mestnega muzeja Krško.

Tudi letos brezplačne delavnice so privabile 25 različnih udeležencev, od katerih so nekateri sodelovali na vseh, drugi pa samo na izbranih delavnicah.

Delavnice so bile posvečene tudi mednarodnemu dnevu muzejev (18. maj), ki je imel letos naslov in temo Muzejske zbirke povezujejo. Raznovrstne zbirke soustvarjajo edinstvene prostore in zgodbe, ki povezujejo nepremično in premično dediščino, povezujejo inštitucije, ki skrbijo zanjo, predvsem pa predstavljajo dediščino celostno in povezovalno.

To dokazujejo tudi delavnice, ki so že tretjič združile različne organizatorje in izvajalce. Organizatorji delavnic so bili: Kulturni dom Krško, enoti Grad Rajhenburg in Mestni muzej Krško, Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije z enotami: Restavratorski center, Območna enota Ljubljana, in Center za preventivno arheologijo, Gnom, d. o. o., Amoret, d. o. o. in Društvo restavratorjev Slovenije.

Delavnice, ki sta jih programsko in izvedbeno vodila Jože Drešar (Gnom, d. o. o.) in Alenka Černelič Krošelj (KDK, MMK in GR) so omogočili partnerji in Občina Krško.

Konservatorsko-restavratorske delavnice so programska stalnica enot Grad Rajhenburg in Mestni muzej Krško ter sodelujočih organizacij, so vsako leto malo drugačne in tako bo tudi leta 2015.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.