Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Začela se je gradnja valilnice iker za murske zmaje


vestnik
Uredništvo
25. 5. 2025, 19.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V začetku meseca so v reko Muro izpustili pet tisoč mladic.

kečige, valilnica
Posnetek zaslona
Simbolično so prerezali trak.

Ob obrežju reke Mure v Apačah se je začela gradnja prve valilnice za kečigo v Sloveniji. Kot smo pisali že junija 2023, Inštitut Revivo skupaj s partnerji iz sedmih držav donavskega porečja izvaja projekt Life-Boat 4 Sturfeons oziroma Rešilni Čoln Za Jesetrovke in eden od ciljev je prav postavitev valilnice iker za kečige. Namen celotnega projekta je sicer številčna okrepitev divjih populacij štirih vrst jesetrov, in sicer kečige, ruskega jesetra, pastruge in beluge. Zaradi uničenja habitatov in prekinjene rečne povezljivosti, onesnaženja in posledično nižje številčnosti, ki zmanjšuje možnosti za uspešno razmnoževanje, so ogrožene in na robu izumrtja. 

valilnica za kečige
Inštitut Revivo
Valilnica za kečige.

"Z začetkom gradnje valilnice in prvimi izpusti kečig se začenja nova zgodba o obnovi naravnega bogastva slovenskih rek. Upamo, da bo projekt zgled in spodbuda za nadaljnje korake pri ohranjanju biotske raznovrstnosti v Sloveniji in širše v porečju Donave."

Začetek gradnje so zaznamovali s prerezom traku, sicer pa so se dogodka udeležili številni partnerji in podporniki projekta. K nagovorom so pristopili direktorica omenjenega inštituta Polona Pengal, župan Občine Apače Andrej Steyer, ravnateljica Osnovne šole Apače Violeta Kardinar, Simona Kaligarič iz mariborske enote Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave, predstavnica podjetja Krka Ljudmila Kastelec ter predstavniki Ribiške zveze Slovenije, lokalnih ribiških družin, pobude Moja Mura ter podjetja Simbau, ki bo izvajalec del. 

V Občini Apače bo tako tudi ob finančni podpori projekta s strani ministrstva za naravne vire, okolje in prostor ter Evropske unije postavljena kontejnerska valilnica iker. "Kečige bodo tako rasle z in ob Muri ter si jo vtisnile v spomin kot svoje matično okolje. Tako vzrejene ribe se, ko odrastejo, v času spolne zrelosti vračajo na drst v svojo domačo reko, saj jo poznajo kot varno in primerno za preživetje potomcev," pravijo v Inštitutu Revivo. Dodali so, da bo za ustrezno genetsko ozadje rib skrbela avstrijska univerza Boku z Dunaja, ki v genetski banki hrani genetski material. Vzporedno bodo potekale tudi obnove strug, mrtvic in pritokov. Projekt se bo izvajal do leta 2023. 

kečige, izpust
Posnetek zaslona
Izpust mladic kečig v Muro.

Sicer pa so partnerji projekta že v začetku maja v reko Muro pri Apačah izpustili pet tisoč mladic kečige, velikih približno 2-3 centimetre. Valilnica bo v prihodnje služila tudi kot prostor za ozaveščanje javnosti, vključevanje šole in lokalne skupnosti ter za spodbujanje odgovornega odnosa do rek in ogroženih vrst. 


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.