Varnejši na slovenskih cestah


Ob zaključku šolskega leta so slovenske
občine in Zavarovalnica Triglav v sodelovanju s podjetjem Sipronika v okviru
akcije Skupaj umirjamo promet začeli z nameščanjem 19 prikazovalnikov hitrosti »Vi
vozite« za umirjanje prometa. Občine in zavarovalnica bodo v sodelovanju s
podjetjem Aktivna signalizacija Korun nadaljevale tudi s predlani začetim
projektom Skupaj za večjo prometno varnost. Letos ga bodo nadgradili s
postavitvijo novih 12 opozorilnih sistemov COPS@road za preprečevanje nesreč na
nevarnih križiščih. Prvi prikazovalnik hitrosti »Vi
vozite« MHP50 so že postavili v Občini Grosuplje, medtem ko bodo s postavitvami
sistemov COPS@road začeli
septembra. Z akcijama bodo zaključili predvidoma do konca novembra.
Po podatkih Javne agencije Republike Slovenije za varnost prometa se je na slovenskih cestah lani zgodilo 17.943 prometnih nesreč, v katerih je bilo poškodovanih 8.710 oseb. Od skupno 120 žrtev s smrtnim izidom je 49 oseb umrlo zaradi neprilagojene hitrosti. 16 smrtnih žrtev je bilo med pešci. Zaradi opisanih dejstev je na pobudo podjetja Sipronika ob podpori slovenskih občin in Zavarovalnice Triglav nastal projekt Skupaj umirjamo promet, katerega glavni cilj je počasnejša vožnja v okolici šol in vrtcev, kjer so predvsem najmlajši pešci najbolj izpostavljeni.
Z namenom zmanjševanja števila prometnih nesreč na nevarnih cestnih odsekih se bo letos nadaljeval tudi projekt Skupaj za večjo prometno varnost, ki bo potekal v sodelovanju med inovativnim podjetjem Aktivna signalizacija Korun (A.s.K), občinami in vodilno slovensko zavarovalnico.
Skupaj umirjamo promet
Po podatkih slovenske policije je verjetnost, da bo pešec pri trku z vozilom, ki pelje 48 km/h, utrpel hujše in smrtne poškodbe, 50-odstotna. Pri trku s hitrostjo 64 km/h je možnost za smrtne poškodbe pešca že 90-odstotna. Kot kažejo študije, pa bo pešec najverjetneje utrpel le lažje poškodbe pri trku z vozilom, ki vozi s hitrostjo okoli 30 km/h. Zato je umirjanje prometa na šolskih poteh in v okolici vrtcev bistveno za zmanjšanje prometnih nesreč in njihovih posledic. Pametni prikazovalniki hitrosti »Vi vozite« MHP50, ki jih je razvilo podjetje Sipronika, sodijo v kategorijo prijaznih preventivnih ukrepov za izboljšanje varnosti v cestnem prometu. »Prikazovalniki imajo vgrajen modul za beleženje hitrosti vozil. Voznike za zgledno vožnjo pohvalijo, ali jim pokažejo, da njihovo vedenje za volanom ni primerno. Sistem hkrati tudi shranjuje in obdeluje podatke o prometu, ki jih bomo prikazovali na posebnem spletnem portalu. Pokazati želimo, kako sistemska vključitev merilnikov pozitivno vpliva na zmanjševanje hitrosti v območjih umirjenega prometa,« pojasnjuje direktor Sipronike Marjan Kržišnik.
V sodelovanju s šolami
Po novem bo 19 prikazovalnikov hitrosti »Vi vozite« postavljenih na različnih občinskih ali regionalnih cestah, ki so hkrati tudi šolske poti. V avlah izbranih šol bodo sodelujoči pri projektu Skupaj umirjamo promet namestili tudi računalnike s programsko opremo za prikaz statističnih podatkov o prometu. Tako bodo lahko učenci in učitelji spremljali, kakšne so razmere na cesti pred njihovo šolo. Po zaključenih postavitvah bodo izbrane šole povabili k sodelovanju na tekmovanju. Naloga mladih bo poiskati inovativne rešitve, kako podatke uporabiti za seznanitev in ozaveščanje udeležencev v prometu o pomembnosti spoštovanja hitrostnih omejitev na šolskih poteh.
Prikazovalnik že v Cikavi
V naselju Cikava v Krajevni skupnosti Šmarje Sap v Občini Grosuplje, kjer so v zadnjih dveh letih obravnavali pet prometnih nesreč, so prikazovalnik hitrosti že postavili. »Menimo, da se bo s postavitvijo opozorilnega prometnega znaka »Vi vozite« na omenjeni lokaciji izboljšala prometna varnost, predvsem pešcev. Glede na to, da je v bližini tudi osnovna šola, bo s postavitvijo opozorilnega sistema močno umirjen promet in s tem povečana varnost otrok oziroma šolarjev,« je pojasnil višji policist Damjan Lenček, pomočnik komandirja Policijske postaje Grosuplje.
Skupaj za večjo prometno varnost
V okviru projekta Skupaj za večjo prometno varnost je podjetje A.s.K v sodelovanju z Zavarovalnico Triglav v izbranih slovenskih občinah v preteklih letih že postavilo 12 sistemov COPS@road (Collision Preventning Safety systems). Opremili so križišča v občinah Krško, Zagorje ob Savi, Novo mesto, Ribnica, Hoče-Slivnica, Litija, Prevalje, Beltinci, Mengeš, Žalec ter podvoza v občinah Trebnje in Ptuj.
Dosedanje statistike že postavljenih sistemov kažejo izboljšanje varnosti na kritičnih odsekih tudi do 90 odstotkov. Letos bodo s projektom nadaljevali jeseni. Za postavitev bodo izbrali novih 12 lokacij, od tega sedem križišč na državnih cestah. »Sistem COPS@road je modularni aktivni opozorilni sistem, ki z uporabo svetlobnih prometnih znakov povečuje varnost na nevarnih in nepreglednih cestnih odsekih, kot so križišča, ostri ovinki, predori ipd. Z detektorji sistem iz več smeri zazna prisotnost ali približevanje prometnih udeležencev nepreglednemu odseku in jih s svetlobnimi signali opozarja na potencialno nevarnost trka v realnem času,« je povedal Peter Korun iz podjetja A.s.K.
Za čim manj nesreč
V Zavarovalnici Triglav si že vrsto let z različnimi aktivnostmi prizadevajo za večjo prometno varnost. Tako so skladno s svojimi temeljnimi vrednotami, med katerimi sta v ospredju varnost in družbena odgovornost, podprli tudi projekta Skupaj umirjamo promet in Skupaj za večjo prometno varnost. »Škode s področja avtomobilskih zavarovanj predstavljajo med vsemi obravnavanimi premoženjskimi škodami zavarovalnice okoli 60 odstotkov. Pri reševanju škodnih dogodkov opažamo, da se številne prometne nesreče zgodijo v naseljih, pogosto zaradi neprilagojene hitrosti ali slabše preglednosti. V prizadevanjih, da bi zmanjšali število avtomobilskih škod in, kar je najbolj pomembno, zaščitili človeška življenja, smo podprli omenjena projekta za večjo varnost na naših cestah,« je dejal Matej Ferlan, izvršni direktor za škode premoženjskih zavarovanj pri Zavarovalnici Triglav.
Od junija do septembra bodo tako slovenske občine, podjetji Sipronika in A.s.K ter Zavarovalnica Triglav opremili 31 nevarnih cestnih lokacij in s skupnimi močmi poskrbeli za (še) večjo varnost vseh udeležencev v prometu.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se