Znano, kdaj bomo šli maja na referendum
Referendum o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti bo 11. maja, so z 71 glasovi za in brez glasu proti na današnji izredni seji odločili poslanci DZ. Zahtevo za zakonodajni referendum je vložila SDS.

Referendum o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti bo 11. maja, so z 71 glasovi za in brez glasu proti na današnji izredni seji odločili poslanci DZ. Zahtevo za zakonodajni referendum je vložila SDS.
Referendum se nanaša na zakon, ki ga je po vetu državnega sveta DZ vnovič potrdil konec januarja, in ureja pravico do dodatka k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti ter določa pogoje za njegovo priznanje.
Vprašanje, ki bo dano na referendumu, se glasi: Ali ste za to, da se uveljavi zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki ga je sprejel DZ na seji dne 30. 1. 2025?
Referendumsko zahtevo je s 47.000 podpisi vložil SDS. V stranki menijo, da zakon prinaša neupravičene privilegije peščici in da se morajo pokojnine urejati drugače, ne s parcialnimi zakoni.
Po mnenju ministrice za kulturo Aste Vrečko referendumsko vprašanje ni ustrezno in bi se moralo glasiti, ali se ljudje strinjajo, da se izjemne pokojnina še naprej podeljuje po zakonu iz leta 1974. Na današnji seji DZ je ponovno izpostavila, da zakon iz leta 1974 ne predvideva nikakršnih meril za podeljevanje, medtem ko novi zakon ne uvaja novih dodatkov, uvaja pa transparentne, pravične in enakopravne kriterije za dodatek. Referendum je ministrica označila kot "referendum proti umetnikom, kulturi in Sloveniji".
Prvopodpisani pod pobudo, poslanec Andrej Hoivik, je v razpravi na matičnem odboru kot aroganco vlade označil, da je bil omenjeni zakon sprejet pred pokojninsko reformo. Iva Dimic (NSi) pa je menila, da referenduma ne bo, če bodo upoštevana opozorila opozicije, da čas ni primeren za urejanje in dvigovanje dodatkov za kulturo.
V koaliciji očitke SDS zavračajo in referendumu nasprotujejo. V največji vladni stranki Gibanje Svoboda in v koalicijski Levici so ocenili, da gre pri referendumu za zavajanje volivcev ter da je ta uperjen tako proti upokojencem kot proti kulturi in umetnikom.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se