Politična kuhinja: zakaj trpati v bolnišnico starostnike, ki niso bolni
Namera ministrstva za zdravje, da 40 starostnikov, sicer pozitivnih na bris za koronavirus, a brez bolezenskih znakov, iz ljutomerskega doma starejših občanov nastanijo v ptujski bolnišnici, je dvignila veliko prahu. Odziv vodstva in zaposlenih, pa tudi velikega dela javnosti, je bil razlog, da so od namere odstopili. Različne interpretacije pa so popačile dejstva. Ptujski zdravniki so namreč jasno povedali, da so pripravljeni skrbeti tudi za obolele s covid-19, izrazili pa so pomisleke, zakaj se v bolnišnico namešča ljudi, ki ne potrebujejo zdravstvene oskrbe, pač pa le nastanitev.

Nejasno jim je bilo tudi, zakaj bi težave v Ljutomeru morala reševati ptujska in ne njim najbližja bolnišnica v Murski Soboti. Ob vsem tem pa bi v primeru nastanitve teh starostnikov ponovno morali dodobra omejiti tudi vse drugo zdravljenje pacientov Spodnjega Podravja.
Na sestanku, na katerega je bilo v ponedeljek vabljeno vodstvo Bolnišnice dr. Jožeta Potrča Ptuj, naj bi minister za zdravje Tomaž Gantar postavil ultimat oziroma ponudil dve opciji: ali se ptujska bolnišnica popolnoma preoblikuje v covid-19 bolnišnico ali pa ohrani del dejavnosti in sprejme (zaenkrat) 40 asimptomatskih stanovalcev iz doma starejših občanov Ljutomer, ki imajo potrjeno okužbo s koronavirusom. Odločili so se za slednjo možnost, čeprav se s tem ne zaposleni ne vodstvo bolnišnice niso najbolj strinjali.
Glede na odzive javnosti in zaposlenih v SB Ptuj, ki so sledili objavi novice o preselitvi 40 starostnikov, je minister že v torek zvečer svojo odločitev spremenil.
Opcije: ali covid-19 bolnišnica ali sprejem 40 starostnikov
Razlog za to je gotovo novinarska konferenca, na kateri je direktorica SB Ptuj Anica Užmah med drugim pojasnila, da sta bili ptujska in brežiška bolnišnica izbrani, da se preoblikujeta v covid-19 bolnišnice, torej da se izvajanje vseh drugih dejavnosti prenese na druge, v našem primeru na UKC Maribor: »Po daljšem usklajevanju stališč smo sprejeli sklep, da prevzamemo 40 okuženih ter zanje pripravimo poseben oddelek. Ob podani alternativi je bilo to boljše.«
Predvidena je bila oskrba okuženih, ki imajo lažji potek bolezni oz. so brez težav. Strokovni direktor Teodor Pevec je ob tem še pojasnil: »Mi se s to rešitvijo nismo strinjali, vsekakor pa je bila boljša kot prva ponujena, po kateri bi bolnišnico takoj ustavili in vseh 120 'naših' bolnikov premestili v Maribor. S tem bi zaprli vso dejavnost. Če je dilema samo ta, je bil izbor relativno enostaven. Po ustavitvi ponovno vzpostaviti bolnišnico v taki obliki, kot je delovala vsa ta leta, bi bilo že po mesecu dni nemogoče.«
V brežiški bolnišnici so argumenti obveljali, zakaj ne v ptujski?
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se