Foto: To so pomurski prejemniki priznanj na srečanju mladih raziskovalcev
Na srečanju je bilo štirinajst posameznikov oziroma ekip iz pomurskih osnovnih šol ter trinajst iz srednjih šol.
Za hitre novice, aktualne teme in zanimive vsebine izberite Svet24 za svoj prednostni vir na Googlu.
Nastavi
Na soboški gimnaziji ter srednji poklicni in tehniški šoli v Murski Soboti je bilo na začetku tedna že 60. srečanje mladih raziskovalcev Slovenije, ki ga pripravlja Zveza za tehnično kulturo Slovenije.
Po celotni državi je tudi letos potekalo šestnajst mestnih in regijskih srečanj, na katerih je sodelovalo več kot 1500 osnovnošolcev in srednješolcev, ki radi raziskujejo svet okrog sebe.
Na državno srečanje se je uvrstilo 830 učencev in dijakov s skoraj 500 raziskovalnimi nalogami, v sklepni del tekmovanja pa je prišlo 236 raziskovalnih nalog, ki sta jih ob pomoči 345 mentorjev pripravila 402 mlada raziskovalca. Na srečanju je bilo tudi štirinajst posameznikov oziroma ekip iz pomurskih osnovnih šol ter trinajst iz srednjih šol.
Udeležence in mentorje, ki so prihajali iz različnih delov države, je najprej pozdravil ravnatelj Gimnazije Murska Sobota Roman Činč. Tudi soboški župan Damjan Anželj jim je zaželel srečo pri zagovorih in povedal, da znanje daje odgovore na spremembe, ki so v družbi stalnica.
Tradicionalno je mlade raziskovalce pozdravil Mitja Slavinec, predsednik Zveze za tehnično kulturo Slovenije s sedežem v Murski Soboti. Poudaril je, da so s sodelovanjem na srečanju naredili prvi pomemben korak na znanstvenoraziskovalni poti. »S tem imate izjemno prednost pred kolegi, ki pridejo na fakulteto in se bodo s tem tam srečali prvič,« je dejal in dodal, da upa, da bodo znanstvenoraziskovalno delo vzeli kot del življenja.
Med govorniki je bila še nova predsednica Zveze za tehnično kulturo Slovenije Mojca Juriševič. Mladim je čestitala, da so se lotili raziskovanja, in jim pomenljivo dejala, da so vsi sovice (kipce sov podelijo najboljšim na srečanju), saj so prišli z opravljenim delom, vprašanji, pokazali, da so vztrajni, imajo dovolj znanja ... »Sove bomo razdelili le nekaterim, ampak naj bo to spodbuda še za naprej in za nove raziskovalne podvige.«
To so prejemniki
Po zagovorih je sledila še predstavitev rezultatov. Na državnem srečanju je 84 nalog prejelo zlato priznanje, 152 srebrno in 250 bronasto, od tega je šest nalog pomurskih učencev in dijakov prejelo zlato, 20 srebrno in šest bronasto priznanje.
Z zlatim se lahko pohvalijo Ana Tisa Šumak in Klara Polanec (OŠ Janka Ribiča Cezanjevci), Zala Rauter, Jon Milič, Ivana Karolina Budna in Uroš Jocić ter Žan Glavač in Mihael Hozjan (vsi iz ljutomerske gimnazije), Živa Zelko in Aljaž Velner (OŠ Gornji Petrovci) ter Tamara Babič (OŠ Sveti Jurij).
Dobitniki srebrnih priznanj so Živa Grah in Mija Škraban, Mina Sapač in Ana Maučec (vsi OŠ III Murska Sobota), Anja Slavinec dvakrat, Teo Temlin, Tjaša Horvat (vsi Gimnazija Murska Sobota), Nuša Nemec (OŠ Cankova), Ajda Kavaš in Nina Kranjec (OŠ Miška Kranjca Velika Polana), Eva Turza, Ela Kous in Izabela Mencigar (vsi OŠ Sveti Jurij), Urban Klarič, Lejla Mandžuka in Hana Merica ter Svit Horvat in Alen Režonja (vsi OŠ I Murska Sobota), Nina Fekonja in Lana Rozmarič (OŠ Sveti Jurij ob Ščavnici), Zala Jandl (OŠ II Murska Sobota), Ana Iza Jaklin, Asja Serdt, Špela Makoter, Petja Fišinger, Izabela Zala Kranfogel in Kaja Šeruga (vsi Gimnazija Franca Miklošiča Ljutomer) ter Alen Pukšič in Marko Žižek (Biotehniška šola Rakičan).
Prijavite se na e-novice in bodite vedno na tekočem z novicami, dogodki in zgodbami iz vašega okolja.