Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Vsak dogovor s sindikati poglobi razlike med zaposlenimi


Štajerski Tednik
24. 2. 2022, 22.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Plačni sistem v javnem sektorju že dolgo ni več enoten in potrebuje korenite spremembe, kar čivkajo že vrabci na strehi. Drugo dejstvo je, da teh sprememb prav gotovo ne bo moč doseči s stavkami, ne glede na to, koliko uspešne so ali bodo. Prav nasprotno: »Z vsakim sprejetim dogovorom s sindikati se razlike med profili povečujejo. Profili s srednjo izobrazbo, ki opravljajo odgovorno delo, ne prejmejo več niti minimalne plače. Najprej je potrebna temeljita analiza plačnega sistema, ker ne vemo več niti tega, kaj imamo zdaj. Temeljna načela ZSPJS: enako plačilo za primerljivo delo, transparentnost in stimulativnost plač so le še črka na papirju,« pravi ena od naših sogovornic.

1645716730_cg_minimalka_3-trikolonska.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Konec januarja je bilo v Splošni bolnišnici dr. Jožeta Potrča Ptuj 580 zaposlenih, od tega jih je 35 dolgotrajno odsotnih. 94 delavcev oziroma 15 % vseh zaposlenih prejema minimalno plačo ali celo nižjo od te. To pomeni, da so pod 24. plačnim razredom.

Splošna bolnišnica Ptuj: »Reševanje« z doplačili ali dodatki ni nobena rešitev

Najslabše plačani profili poklicev so raznoliki, gre za kuharje, pomožne delavce (transport, vzdrževanje), telefonistke, administracijo, bolničarje, informatike, farmacevtske tehnike, laboratorijske tehnike, srednje medicinske sestre in finančno-računovodske delavce. »Zdravstveni tehniki, kuharji in del administracije dela tudi izmensko delo in vikende ter nedelje. Vzdrževalci in računalničarji imajo dodatek za stalno pripravljenost, telefonisti, bolničarji in del administracije pa imajo neenakomerno razporejen delovni čas (sobote),« pojasnjuje direktorica ptujske bolnišnice Anica Užmah.

Tudi 29 čistilk ima plačo, ki je nižja od minimalne, delajo vikende, praznike, njihov delovni čas je neenakomerno razporejen. Užmahova opozarja, da plačni sistem v javnem sektorju že dolgo ni več enoten in da potrebuje korenite spremembe: »Z vsakim sprejetim dogovorom s sindikati se razlike med profili povečujejo. Profili s srednjo izobrazbo, ki opravljajo odgovorno delo (npr. srednje medicinske sestre) ne prejmejo več niti minimalne plače. Najprej je potrebna temeljita analiza plačnega sistema, ker ne vemo več niti, kaj imamo. Osnovno plačo (izhodiščno) je treba definirati na novo (dvigniti), odpraviti anomalije v razmerjih med profili in povečati variabilni del plače. Temeljna načela ZSPJS: enako plačilo za primerljivo delo, transparentnost in stimulativnost plač so le še črka na papirju.«

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.