Zakaj nekateri ne plačujejo oskrbnin v domovih upokojencev
Leta 2018 je ptujski Dom upokojencev za namestitev v vseh petih enotah prejel okrog tisoč vlog. Čeprav je povpraševanje veliko, čakalne dobe za sprejem pa dolge, je paradoks, s katerim se srečujejo, ta, da nekateri stanovalci oskrbnin ne plačujejo. Skupaj imajo trenutno skoraj milijon evrov odprtih obveznosti, približno polovico zapadlih, kar četrtino jih je starih več kot leto dni. Bodo sploh poplačane ali jih bodo prevalili na položnice drugih stanovalcev?

Po besedah direktorice Doma upokojencev (DU) Ptuj Jožice Šemnički zadnja položnica (po smrti oskrbovanca) zelo pogosto ni plačana. Da bi to uredili, so se pridružili pozivu, posredovanemu na ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, da se poskrbi za rešitev na sistemski ravni. Šemničkijeva namreč pravi, da se je še nedolgo tega domska oskrba plačevala za mesec dni vnaprej, zadnja leta pa se položnica izda za že opravljeno storitev. Največji problem pri tem nastane v primeru, ko oskrbovanec nima svojcev ali so ti v tujini. „Povsem se dolgov ne da izterjati. Če ima posameznik, denimo, nepremičnino, ima prednostno pravico dedovanja občina in ne dom upokojencev. Tako določa zakon o dedovanju,“ še dodaja direktorica DU Ptuj.
Druga, še težja plat problema so stanovalci, ki se zavestno izogibajo plačevanju položnic za oskrbo. V zadnjih treh letih je ptujski DU odpisal za več kot 78.000 evrov neizterljivih terjatev, ta številka pa še raste. 30. 8. 2019 so imeli skoraj milijon odprtih terjatev, od tega nekaj manj kot 400.000 evrov zapadlih. Zaskrbljujoč je delež obveznosti, ki so stare nad tri leta in znesejo kar 221.000 evrov. Razlogi za neplačevanje pa so različni.
En sam stanovalec dolžan 17.000 evrov
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se