»Še več izžetih delavcev in revnih upokojencev«
Čeprav je pokojninska blagajna težka skoraj osem milijard evrov, kar se sliši ogromno, je denarja v njej vedno premalo. Zato smo na pragu nove pokojninske reforme, za katero so socialni partnerji (vlada, delodajalci in sindikati) sklenili sporazum. Del sindikatov se z reformo ne strinja.

V Sindikatu poklicnega gasilstva Slovenije (SPGS) so dogovor o pokojninski reformi označili za nesprejemljiv in ga ocenili kot škodljivega za delavstvo in upokojence. Od poslancev in poslank državnega zbora pričakujejo, da ga bodo v okviru parlamentarne razprave zavrnili, so sporočili iz sindikata.
Da bodo delodajalci še naprej plačevali skoraj pol manj kot delavci, so v sindikatu označili za nesprejemljivo popuščanje sindikalnih predstavnikov delodajalcem oziroma kapitalu. Sekretar SPGS David Švarc je poudaril, da predlagana reforma ne izboljšuje položaja delavcev, temveč jim v svojem bistvu škodi, predvsem tistim, ki opravljajo najtežje fizične naloge. »Ob pomembnem dejstvu, da nam je vladna stran obljubljala izenačitev prispevne stopnje delavcev in delodajalcev na 13 odstotkov, do zadnjega nismo vedeli, da bo prišlo do sprememb. Minister Luka Mesec govori o blaginji upokojencev, ustvarili pa bodo več izžetih delavcev in upokojencev z mizernimi pokojninami,« je bil oster Švarc.
S podrobno primerjavo prispevnih stopenj delodajalcev v drugih evropskih državah je pokazal, da je Slovenija ena držav Evropske unije, kjer delodajalci v pokojninsko blagajno prispevajo najmanj, slovenski delavci in delavke pa plačujejo eno najvišjih prispevnih stopenj.
V SPGS in še petih drugih sindikatih poslanke in poslance državnega zbora pozivajo, da reformo v zakonodajnem postopku ustrezno amandmirajo ali zakon v celoti zavrnejo. Pokojninski reformi v predlagani obliki nasprotujejo tudi v Zvezi društev upokojencev Slovenije.
V pokojninsko blagajno vplačuje milijon delavcev
V blagajno Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ) smo lani davkoplačevalci s prispevki, drugimi davčnimi obremenitvami ter nakazili iz državnega proračuna vplačali 7,9 milijarde evrov. V primerjavi z letom prej so prihodki nominalno zrasli za desetino oziroma 743 milijonov evrov.
V pokojninsko blagajno je prispevke plačevalo blizu milijon zavarovancev, prejemnikov pokojnin je bilo v povprečju 643.000. Število uživalcev pokojnin iz leta v leto raste, lani ob koncu leta je bilo zaradi ugodne odmere vloženih več vlog, kot je to bilo pretekla leta. Nadaljuje se tudi trend padanja invalidskih upokojitev; lani je invalidsko pokojnino prejemalo blizu 68.000 uživalcev.
V 19 občinah Spodnjega Podravja je okoli 22.000 prejemnikov pokojnin, povprečna starostna pokojnina v tem delu Slovenije pa je bistveno pod državnim povprečjem.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se