Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Varstvo navadne čigre ob reki Dravi: Čakamo novice iz Afrike


Eva Milošič
17. 3. 2019, 23.32
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Lani so ornitologi 15 navadnih čiger s Ptujskega jezera opremili z GPS solarnimi oddajniki. Ptice s posebnimi »nahrbtniki« se zdaj mudijo v Afriki – kje natanko, bomo izvedeli ob njihovi vrnitvi.

1552556069_em_raziskava_navadnih_čiger.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Varstveni ornitolog Tilen Basle iz Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) je pojasnil, da so navadne čigre zelo dobri letalci, krila pa imajo posebej prilagojena za dolge, vztrajnostne lete: »Navadna čigra ob selitvi vsako leto v povprečju preleti več kot 20.000 kilometrov. Doslej najdaljša zabeležena pot je bila iz Anglije v Avstralijo.« Ptice se čez zimo preselijo v Afriko; večinoma se držijo obal, v celinskem delu Afrike so redke. V naše kraje se bodo predvidoma vrnile konec aprila.

V sklopu projekta Čigra nameravajo ornitologi rešiti uganko, kam natanko »naše« navadne čigre potujejo. »Na ptice smo namestili GPS solarne oddajnike, ti so v času gnezdenja podatke zajemali na vsakih 10 minut. Ko so čigre gnezdišče zapustile, so se oddajniki sami nastavili na drugo frekvenco – podatke zajemajo vsaki dve uri,« je razložil Basle. Doslej so ornitologi ugotovili, da se navadne čigre ne prehranjujejo le na Ptujskem jezeru, ampak obiskujejo vsa jezera in ribnike v radiju do 50 kilometrov: Sveto Trojico, Radehovo, Ormoško jezero, Rače, Kidričevo itd. Strokovnjaki so ob tem opravili še dodatne genske analize, da bi ugotovili, kateri populaciji čigre pripadajo.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.