Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Sestrško jezero odslej brez klopi, lokvanjev, domnevne breskve … in obiskovalcev?


Eva Milošič
20. 4. 2017, 21.59
Posodobljeno
10. 07. 2017 · 03:44
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Inšpektorat RS za okolje in prostor (IRSOP) je konec prejšnjega meseca od Športno-kulturnega društva (ŠKD) Sestrže z odločbo zahteval, da iz okolice Sestrškega jezera odstrani klopi in mize, drog s kamero, lokvanje, sadno drevo in neobstoječo okrasno grmovnico ter preneha kositi nabrežino. V društvu so nad takšnimi zahtevami neprijetno presenečeni …

1492689755_cg_sestrze_jezero_2.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Sestrško jezero oz. zadrževalnik Medvedce, kakršen je njegov uradni naziv, je deloma ribogojnica, deloma pa priljubljena izletniška točka sprehajalcev in kolesarjev. Obenem se jezero kiti s številnimi statusi; gre za posebno ohranitveno območje, posebno območje varstva oz. območje Natura 2000, je naravna vrednota državnega pomena, ekološko pomembno območje, mednarodno pomembno območje za ptice v Sloveniji (IBA Črete) in morda še kaj, česar nam ni uspelo izbrskati.

Prav od tod izvira nenavaden spor okoli približno 25 arov velikega obalnega zemljišča s parcelno številko 652/3 v k. o. Sestrže (mimogrede, celotna površina jezera znaša okoli 140 hektarjev). V ŠKD Sestrže so pred šestimi leti ustanovili sekcijo Jezero, v kateri so skrbeli za »ureditev« Sestrškega jezera, predvsem omenjene parcele. Majšperški slikar in »varuh jezera« Branko Gajšt je pojasnil: »V park smo postavili mize in klopi; eno od teh smo kupili z evropskimi sredstvi za Pohodne in kolesarske poti Dravinjske doline, še tri klopi pa smo postavili na nabrežju, od koder je lep pogled na jezero in otok. Postavili smo brv in kamero, redno kosili travo in v bližini uredili približno 20 parkirnih mest.«

V to so vložili kar nekaj ur prostovoljnega dela, finančno pa jim je pomagala tudi Občina Majšperk. V društvu so bili do nedavnega prepričani, da delajo dobro. »V naši občini se je začelo novo obdobje pohodništva po neokrnjeni naravi brez asfalta,« je dejal Gajšt. Po njegovih besedah so za vse posege od Agencije RS za okolje (ARSO) pridobili ustna dovoljenja, zato težav doslej ni bilo. Do lani so ob jezeru celo organizirali številna slikarska srečanja in štiri slikarske tabore ter posneli radijsko oddajo. Sestrško jezero je torej zaživelo, vendar po mnenju naravovarstvenikov – preveč.

O breskvi in lokvanjih

Definicije vandalizma so različne

Kosilo se ne bo več

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.