Spodnje Podravje: Za blato na cesti tisoč evrov kazni
Občinski redarji in inšpektorji Skupne občinske uprave občin v Spodnjem Podravju v jesenskih mesecih, ob spravilu poljščin, pogosteje nadzirajo očiščenost občinskih in državnih cest. Kot opozarjajo, morajo kmetje pred vključevanjem v promet očistiti kolesa traktorjev in drugo kmetijsko opremo. Za kršitev omenjene določbe je predpisana globa v višini 1.000 evrov za posameznika in 4.000 evrov za pravno osebo.

Kmetovalec Marjan Hameršak iz Bukovcev (občina Markovci) omenjeni predpis dobro pozna. Po njegovem mnenju bi morali kmetje cesto, ki so jo onesnažili, vedno za seboj počistiti. Sam se sicer izogiba kmetijskim opravilom v slabem vremenu, ko se blato najbolj oprime traktorskih koles, ali pa za vožnjo uporablja izključno poljske ceste.
Ivo Vogrinec iz Skorbe (občina Hajdina) ima ob deževnem vremenu precejšnje težave zaradi blata na traktorskih kolesih, predvsem zato, ker mora z večine njiv zapeljati direktno na asfaltirano občinsko ali državno cesto. Pred časom se mu je pripetilo, da ga je obiskala policija, še preden bi mu uspelo očistiti nekaj metrov regionalne ceste v neposredni bližini doma. »To so res velike težave in vedno pač ni mogoče ceste očistiti takoj, zato si želim na tem področju več razumevanja. Poznam primer, ko je kmet najel dve osebi, ki sta takoj za traktorjem oz. prikolico čistila silažo s cestišča.«
V Stopercah (občina Majšperk) pa niso traktorska kolesa in druga mehanizacija najbolj blatni samo zaradi vožnje po njivah, ampak tudi po gozdnih poteh. Slednje so večinoma brez gramoza, ob deževnem vremenu pa se spremenijo v eno samo blatno gmoto. »Žal je v kmetijstvu in gozdarstvu pač tako, da vedno ne moremo čakati na lepo, suho vreme. In takrat se seveda umažejo tudi traktorji in druga strojna oprema, blato pa se tako zelo oprime koles, da ga je nemogoče spraviti z njih. Komaj ob prihodu na asfaltno podlago pa začne vsa ta zemlja odpadati s koles in onesnaževati ceste. V takih primerih takoj na pomoč pokličem družinske člane, ki s pomočjo metle in lopate odstranijo vso zemljo s ceste. Treba je res biti hiter, ker drugače se zemlja tako zelo »zbije«, da jo je nemogoče odstraniti. Naši sosedje in ostali občani v veliki večini razumejo, da se trudimo, kolikor je le mogoče,« je razmere opisal kmetovalec Milan Galun iz Stoperc.
Blato na cesti je lahko zelo nevarno za udeležence v prometu
Nepravilno oranje ob javni cesti
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se