Podravje: Kako so občine in izvajalci organizirali šolske prevoze
Zadnji dnevi šolskih počitnic so bili infarktni, še posebej za izvajalce šolskih prevozov. Vse do zadnjega ni bilo znano, katere omejitve v povezavi s covidom-19 bodo veljale za šolske prevoznike in posledično koliko avtobusov bo potrebnih za posamezno linijo. V molk glede šolskih prevozov so se ovile tudi občine, ki so plačnice šolskih prevozov.

Dober teden pred začetkom pouka so dilemo rešili v Žetalah, kjer sta za mizo sedla ravnateljica Silvestra Klemenčič in župan Anton Butolen ter prečesala linije in sorodstvene povezave vozačev. V skladu s priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je namreč veljalo, da lahko sorodniki sedijo skupaj, brez potrebne razdalje. Posledično sta ugotovila, da lahko šolske prevoze izvajajo enako kot v minulem šolskem letu.
V Majšperku konkretnih odgovorov niso podali. Ivan Štrafela, ravnatelj OŠ Markovci, pa je dejal, da so prevozniku Arrivi le sporočili, katere šolske linije in kakšen vozni red velja letos, ter da je sama organizacija v domeni izvajalca prevozov in posledično občine. Z vrsto vprašanj smo se zato obrnili na Arrivo, ki je pogodbenik več občin v Podravju.
Ko je NIJZ obelodanil svoje stališče, so si izvajalci šolskih prevozov in občine lahko oddahnili. Ker ob začetku pouka velja model B, to pomeni, da razdalja 1,5 metra med potniki ni potrebna, temveč je obvezna maska ter razkuževanje rok. Tovrstno odločitev glede izvajanja prevozov, ki se je izkazala za pravo, so že v drugi polovici avgusta sprejeli v Središču ob Dravi. Jasna Munda, ravnateljica OŠ Središče ob Dravi, je dejala, da bodo šolski prevozi potekali enako kot lani, z enakimi kapacitetami, vsi šolarji (ne glede na starost) pa bodo morali na avtobusu imeti masko. »Sicer pa se spodbuja trajnostna mobilnost, torej prihod v šolo s kolesom ali peš.«
Nekatere občine so tako do zadnjega dne čakale na informacije glede organizacije prevoza, pričakovano, saj so šolski prevozi veliko breme za občinske proračune. Na primer Občina Podlehnik letno za šolske prevoze nameni okrog 85.000 evrov. »Trenutno opravljamo vse prevoze z dvema avtobusoma, če bi objavljala zapovedana razdalja 1,5 metra, pomeni podvojitev števila avtobusov in seveda tudi stroškov,« je dejal župan Sebastian Toplak.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se