V Posavju dogajanje glede beguncev obvladujejo, drugod se zapleta



Na Obrežju je trenutno mirno, za zdaj tudi nimajo napovedi novih prihodov beguncev, so pojasnili na Policijski upravi Novo mesto. Brežiški župan Ivan Molan je medtem ob obisku tamkajšnjega sprejemnega centra evropski poslanki Romani Tomc izpostavil obremenjenost lokalnih zdravstvenih služb in prostovoljcev ter humanitarnih organizacij ob prihodu večjega števila migrantov.
Kot so sporočili iz občine, je Molan opozoril, da begunci ne morejo ostati breme lokalnih skupnosti, ker poleg obremenitve lokalnih zdravstvenih služb takšne razmere vplivajo tudi na gospodarstvo.
Tomčeva se je ob tem srečala še s komandirjem Policijske postaje Brežice Sandijem Hervolom in z vodjo brežiške izpostave Uprave za zaščito in reševanje Zdenkom Močnikom ter predstavnikom humanitarnega društva Adra Jernejem Agrežem in predsednico Rdečega križa Brežice Antonijo Zaniuk.
T.i. drugi val beguncev je bolj kot prvi obremenil SV in ne jug države. Zaradi počasnejšega sprejema migrantov tako v naši državi kot v Avstriji, pa se vse bolj zapleta na Hrvaškem in tudi v Srbiji, saj se je hiter pretok ustavil in na nadaljevanje poti proti severu čaka vse več tisoč ljudi, ki so premraženi, lačni in utrujeni, opozarjajo mednarodne prostovoljne organizacije.
Cerar: Naredili bomo vse za ustavitev takšnega pretoka beguncev, ki bi nam povzročil notranje težave
Premier Miro Cerar meni, da ne bo prišlo do zapore meje med Avstrijo in Nemčijo. A če bi se tam nadzor še zaostroval in pretok beguncev bistveno zmanjšal, bo treba zmanjšati pretok tudi na naši meji s Hrvaško, je dejal. Dodal je, da bo Slovenija naredila vse, kar zmore, da ustavi takšen pretok beguncev, ki bi nam povzročil notranje težave.
"Mi moramo ta dotok beguncev nadzirati," je v izjavi novinarjem ob robu seje DZ in pred koordinacijskim sestankom s pristojnimi ministri glede obvladovanja pretoka beguncev danes ponovno poudaril Cerar. Zato so po njegovih besedah tudi neprestano v stiku s sosednjimi državami.
Po njegovih besedah se je treba zavedati, da begunci oz. migranti točno vedo, kam so namenjeni in tja želijo, zato je ta tok težko ustavljati. "Možno ga je le začasno zaustavljati in preusmerjati ter pomagati ljudem, ki potrebujejo oskrbo. Tu je potrebno sodelovanje vseh držav," je izpostavil.
Dopolnjena objava ob 14.30:
Hrvaška vlak z begunci preusmerila proti Dobovi
Hrvaška je vlak z begunci preusmerila proti Dobovi; zdaj čaka na postaji Sutla tik pred mejo s Slovenijo, so potrdili v Hrvaških železnicah.
Posebni vlak z begunci, ki je zjutraj odpeljal z železniške postaje v Tovarniku na hrvaško-srbski meji, je najprej odpeljal proti Čakovcu, od koder naj bi nadaljeval proti slovenskemu mejnemu prehodu Središče ob Dravi, a so ga vmes preusmerili proti Dobovi. Na njem naj bi bilo prek 2000 beguncev oz. migrantov.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Evropska poslanka Romana Tomc po obisku v brežiškem sprejemnem centru za begunce
Ivan Molan o vplivu migrantskih tokov na lokalno okolje