Ptujska bolnišnica: ker so delali preveč, so "kaznovani" z izgubo
Tisti, ki vsaj malo poznajo slovenski zdravstveni sistem, vedo, da plačilo posameznih storitev bolnišnicam ne sledi potrebam pacientov, pač pa je zastavljeno po drugačnem sistemu. Enostavno povedano: nekaterih stvari se bolnišnicam sploh ne izplača delati, ker niso dobičkonosne, a jih seveda morajo, ker tako narekujejo potrebe pacientov.

Tak primer je akutna bolnišnična obravnava, kar je največji razlog, da je ptujska bolnišnica lansko leto končala v rdečih številkah. Čeprav so zadovoljni, saj so bili pogodbeni programi nadpovprečno realizirani, je prav to – ironično - sočasno tudi ena izmed njihovih največjih težav z vidika poslovanja.»Težava je v preseženi realizaciji, ki ni plačana, tako v specialistični kot tudi v bolnišnični dejavnosti. Na negativno poslovanje je bistveno vplival opravljeni program akutne bolnišnične obravnave, ki izhaja iz potreb bolnikov in ga torej ni mogoče planirati in smo ga realizirali 14,5 % nad planom. To je najvišji indeks v državi, česar pa nam ZZZS ni plačal. Izpad prihodka iz tega naslova za ptujsko bolnišnico znaša 2,33 milijona evrov,« je pojasnila direktorica ptujske bolnišnice Anica Užmah.
Za nekatere storitve manjše plačilo od pričakovanega
Drugi razlog za lanskoletno izgubo je bil nepričakovan izpad prihodka zaradi znižanja cen preiskav magnetne resonance in računalniške tomografije. Na strani odhodkov je največji porast stroškov zunanjih laboratorijskih storitev, kar je posledica dviga cen zunanjih laboratorijev za 20 in več odstotkov, denimo storitve, ki jih plačujejo UKC Maribor in Nacionalnemu laboratoriju za zdravje. Seveda so se tudi pri njih, tako kot drugje v javnem sektorju, dvignile plače, porast stroškov dela ni bil v zadostni meri vključen v ceno storitve. Na tem segmentu se bodo težave letos najbrž še stopnjevale.
Več v aktualni izdaji Štajerskega tednika
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se