© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Policisti letos zasegli že 46 nezakonito predelanih mopedov


tednik
Dženana Kmetec
7. 7. 2025, 05.35
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V prvih petih mesecih letošnjega leta so na območju mariborske policijske uprave zasegli skoraj enako število mopedov kot v celotnem letu 2024. Praviloma je razlog predelava vozila, odstranitev blokad, kar omogoča hitrejšo vožnjo. Težava je toliko večja, ker gre po navadi za zelo mlade voznike, stare tudi 12 let, ki uporabljajo mopede in se namesto dovoljenih 25 km/h vozijo bistveno hitreje.

cg_mopedi.jpg
ČG
Predelava je eden najpomembnejših razlogov za zaseg mopedov, praviloma gre za odstranjevanje blokad.

V letu 2024 je bilo na območju Policijske uprave Maribor, kamor sodi tudi ptujska policijska postaja, skupno zaseženih 409 vozil, od tega 48 mopedov oziroma motornih koles ter 361 drugih motornih vozil. V prvih petih mesecih letošnjega leta so zasegli že 194 vozil, kar 46 mopedov oziroma motornih koles ter 148 drugih motornih vozil.

Porast zasegov mopedov je več kot očiten, kar kaže na to, da je poostritev policijskih aktivnosti vsekakor smiselna, predvsem z vidika varnosti. Zakon o motornih vozilih določa, da lahko policist zaseže vozilo, če je to predelano tako, da presega največjo moč motorja ali največjo konstrukcijsko hitrost, določeno v homologacijskih dokumentih vozila, in če predelava ni bila odobrena skladno z zakonom. Predelava sicer ni edini razlog za zaseg vozila, možne razloge opredeljuje tudi Zakon o pravilih cestnega prometa.

Globe do 1.000 evrov

Globa je predpisana različno glede na storjeni prekršek, znaša od 400 do 1.000 evrov za fizične osebe. Zasežena vozila se predajo sodišču, ki v nadaljevanju vodi postopek o prekršku in odloča o morebitni vrnitvi vozila. Osebi, ki ji je bilo motorno vozilo zaseženo, policist na kraju izda potrdilo o zasegu, vozilo pa se praviloma odda sodišču, pristojnemu za postopek o prekršku, lahko pa se do izdaje odločbe o prekršku hrani pri policiji. Ob zasegu vozila policija odvzame registrske tablice vozila in jih pošlje upravni enoti, v kateri ima lastnik vozila prebivališče ali sedež.

Globa tudi za tiste, ki vozilo predelajo

Predelave in spremembe na vozilu, ki pomenijo poslabšanje njegovih varnostnih ali okoljevarstvenih lastnosti, niso dovoljene. Z globo v višini 4.000 evrov se za prekršek kaznuje pravna oseba, samostojni podjetnik, ki izvede predelovanje vozila v nasprotju z zakonskimi določili. 400 evrov je globa za uporabnika takšnega predelanega vozila, ko gre za fizično osebo.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.