Podravje: KZ Ptuj lani ustvarila 45 milijonov evrov prometa
Branko Valenko od Marjana Janžekoviča prevzema Kmetijsko zadrugo Ptuj v dobri kondiciji. Dolg zadruge se je s šestih zmanjšal na 3,5 milijona evrov, lanski dobiček znaša slabih 95.000 evrov.

Kmetijska zadruga Ptuj je tudi lansko poslovno leto uspešno zaključila, svoje delo in rezultate pa članom predstavila na občnem zboru, ki je bil letos v hotelu Roškar v Hajdošah. V letu 2018 so v okviru Skupine KZ Ptuj, kamor sodita še hčerinski družbi Zadružna oskrba in Oljarna Fram, ustvarili za 45 milijonov evrov prometa, od česar je ostalo slabih 95.000 evrov dobička. Tudi dolg se je občutno zmanjšal, in sicer s šest na 3,5 milijona evrov.
Postregli so tudi s številkami o odkupu: tako je zadruga lani odkupila 6.000 glav govedi, kar je malo več od načrtovanega, 14.790 prašičev, kar je 11 % manj, po pričakovanjih pa so odkupili 13,4 milijona litrov mleka in slabih 22.200 ton rastlinske proizvodnje, kamor sodijo poljščine, zelenjava, grozdje in sadje. Živilska trgovina je ustvarila 4,29, kmetijska pa skoraj 11,37 milijona evrov prihodka. Načrti za letošnje leto ne odstopajo bistveno od lanskih: nekoliko manjši naj bi bil odkup govedi in rastlinske proizvodnje, večji pa odkup prašičev in mleka. Živilska trgovina naj bi beležila 3% rast, kmetijska pa 1%. Po besedah Marjana Janžekoviča, direktoja KZ Ptuj, ki s 1. junijem odhaja v pokoj, na njegovo mesto pa prihaja Branko Valenko, dosedanji vodja komercialno-proizvodnega sektorja, številke dokazujejo, da so delali dobro, da so obdržali poslovne partnerje in zaposlene ter da so predvsem obdržali zaupanje svojih članov. Največja zadružna organizacija v Sloveniji se tako danes ponaša s 1.040 člani in 124 zaposlenimi. »V zadrugi sem od leta 1983, direktor zadnjih 14 let. V tem času smo veliko naredili: kupili framsko oljarno, ustanovili Zadružno oskrbo, prevzeli KZ Ormož v stečaju, postopek naj bi bil kmalu končan … Imamo preko 37 maloprodajnih poslovalnic in veleprodajno centralno skladišče. Enajst poslovalnic posluje kot živilske trgovine, v preostalih 26 pa so osnovni prodajni artikli kmetijski reprodukcijski materiali, potrebni za oskrbo kmetijskih proizvajalcev. Proizvodna dejavnost je organizirana na nivoju dvanajstih področnih zadrug v Rogoznici, na Hajdini, v Vidmu, Gorišnici, Trnovski vasi, Vitomarcih, Juršincih, Markovcih, Majšperku, Koreni, Pesnici in Ormožu. Vse te prostore se trudimo redno obnavljati, med prvimi na Ptuju pa smo investirali v izgradnjo sončne elektrarne. Investicija je poplačana in nam na leto prinaša od 50.000 do 60.000 evrov prihodka. Zadrugo zapuščam v dobrem stanju, seveda pa ostajajo tudi izzivi,« sklene Janžekovič.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se