Za kolesarja 40, za traktorista medtem 160 evrov kazni
Slovenske kmete je razburila odločitev ljubljanskih veljakov o sprejetju glob v višini 160 evrov za voznike traktorjev, ki bodo brez posebne dovolilnice zapeljali v ožje središče Ljubljane.

Medtem ko je po eni strani mogoče razumeti omejevanje težkega prometa v samem jedru prestolnice, se vendarle ni mogoče znebiti občutka, da ta sankcija leti predvsem na kmete, ki so pred dobrim mesecem dni s protestom v prestolnici povzročili prometni kolaps.
Le nekaj dni po protestu so namreč na ljubljanski občini pripravili spremembo občinskega odloka, ki z majsko potrditvijo uvaja plačilo globe za traktoriste in druge voznike težkih vozil in delovnih strojev, ki se v center mesta pripeljejo brez dovolilnice. Prepoved vožnje na območju centra je sicer že doslej veljala, le da za kršitelje ni bilo predvidene globe, so pojasnili na občini. V Sindikatu kmetov Slovenije so nad spremembami zaskrbljeni: »Vožnja s traktorji ob protestih je eden od najpogostejših načinov protestiranja kmetov povsod po svetu, saj je traktor kmetovo osnovno delovno sredstvo.«
Toda dolgoletni župan Ljubljane Zoran Janković zagotavlja, da spremembe odloka niso namenjene protestnikom. Kot je poudaril, globe ne bodo veljale za protestnike, ki se bodo udeležili prijavljenih in organiziranih shodov. »Ko bo protestnik na kakšnem prijavljenem protestu dobil kazen, naj mi jo kar domov prinese.«
Kolesarji lahko protestirajo in kmetje ne?
Bolj kot omejevanje vožnje s traktorjem po strogem centru mesta je na mestu vprašanje morebitnega omejevanja protestiranja. Namreč, ko so bila v pogonu kolesa, ki se še zdaleč niso vozila le po kolesarskih stezah, polemik ni bilo, sedaj ko so bili v središču prestolnice kmetje s traktorji, so popravki odloka Mestne občine Ljubljana že sprejeti. Za kolesarja je kazen za kršenje pravil vožnje 40 evrov, za traktorista je globa štirikrat višja. Na vprašanje o dopustnosti prepovedi traktorjev oz. določenih vrst vozil v okviru napovedanih protestnih shodov so iz ministrstva za notranje zadeve kot odgovor navedli zgolj šesti člen iz zakona o javnih zbiranjih. Ta med drugim pravi, da je prepovedano organizirati shode ali prireditve z namenom povzročanja nasilja, motenja javnega reda oziroma oviranja javnega prometa.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se