Krški poklicni gasilci se ubadajo s prostorsko stisko

##IMAGE-3588000##
Če bo šlo vse po načrtih, bo krška občina Poklicni gasilski enoti (PGE) Krško še to jesen prižgala zeleno luč za temeljito prenovo gasilskega doma. Če bo dober milijon evrov vredna prenova uvrščena v občinski proračun za naslednje leto, bi se lahko krški gasilci novih prostorov razveselili že v dobrem letu dni.
PGE Krško velja za tretjo ali četrto gasilsko enoto v Sloveniji, tako po številu intervencij – teh je 650 do 750 na leto – kot po številu operativnega moštva – od 59 zaposlenih je 53 operativcev. Enota je bila ustanovljena leta 1980, ko je bila zgrajena tudi osrednja stavba, ki so jo takrat prizidali gasilskemu domu PGD Videm pri Savi, v katerem še vedno deluje dispečerski center, tako da stavba iz leta 1965 še vedno velja za srce poklicne gasilske enote.
Kot pravi direktor PGE Krško Joško Žvar, jih prostorska stiska tare že nekaj časa. »Zelo smo omejeni. Od 14 gasilskih vozil so štiri vedno parkirana na prostem, opremo pa skladiščimo, kot se pač znajdemo.«
V teh dneh bo končana idejna zasnova novega doma. Ta v grobem predvideva, da bi stavba iz leta 1980 v prvi fazi dobila prizidek na vzhodni strani (v smeri proti železnici), v katerega bi preselili celotno operativo, se pravi telefonsko centralo, garderobe in prostore za rehabilitacijo ter skladišče opreme. Ko bi ta del začeli uporabljati, bi stari del, gasilski dom iz leta 1965, porušili, na njegovem mestu pa bi zgradili sedem novih garaž in na koncu še prostore za PGD Videm.
V načrtu še poligon
Ni pa prenova doma edini načrt, ki se ga nameravajo krški gasilci lotiti v naslednjem letu ali dveh. Kot pojasnjuje dolgoletni vodja operative PGE Krško Stanislav Dvoršak, je Gasilska zveza Slovenije pripravila načrt za vzpostavitev 13 regijskih vadbenih centrov po vsej Sloveniji. Eden od njih bo tudi v Krškem, namenjen pa bo nekaj več kot 1.600 registriranim operativnim gasilcem v Posavju.
Poligon bo predvidoma zrasel na območje nekdanjega krškega olimpijskega bazena in nekdanje tovarne celuloze, ki jo bodo prej ali slej porušili, zemljišče pa naj bi sčasoma prešlo v last občine. Raztezal naj bi se čez slab hektar površin, od česar bi približno polovico predstavljala asfaltirana ploščad. Na poligonu bi postavili dobrih deset metrov visok vadbeni stolp in manjši bazen globine 2,5 metra za urjenje reševanja iz jaškov in podobno.
Več o načrtih, financah in kako nameravajo krški poklicni gasilci uresničiti svoje smele načrte, pa preberite v aktualni številki Dolenjskega lista.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se