Država ne bo izpodbijala visoke nagrade stečajniku Vidma

##IMAGE-3291552##
Kot smo poročali, je Okrožno sodišče v Krškem v petek odločilo, da se stečajni postopek zoper družbo Videm Krško konča. Sodišče je hkrati z drugim sklepom odločilo tudi o plačilu še zadnjega dela nagrade v bruto znesku 46.445 evrov, ki po pravnomočnosti tega sklepa še pripada stečajnemu upravitelju Branku Ogorevcu. Ta je v petek povedal, da pričakuje pritožbo glede sklepa v zvezi z nagrado. "Verjetno bo državno pravobranilstvo moralo kaj narediti po nalogu vlade," je odgovoril na vprašanje, s čigave strani pričakuje pritožbo. A je vrhovno državno tožilstvo zavrnilo pobudo državne DSU za vložitev zahteve za varstvo zakonitosti zoper omenjeni sklep sodišča v Krškem in bo tako Ogorevc po več kot šestnajst let trajajočem stečaju prejel za dobrih 512.000 evrov nadomestil, danes poroča Dnevnik.
Sodišče v Krškem je konec aprila Ogorevcu za razdelitev splošne in posebne razdelitvene mase v stečaju Vidma odmerilo nadomestilo v višini 346.531 evrov. Pri tem se je sklicevalo na določbe zakona o finančnem poslovanju podjetij, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (ZFPPIPP) ter na pripadajoč pravilnik, v katerem nagrade za upravitelje (še) niso bile omejene navzgor. Ker je bila stečajna masa Vidma v otvoritveni bilanci "težka" skoraj 46 milijonov evrov, bi lahko Ogorevc po tedaj veljavnem pravilniku v okviru vseh treh nadomestil (za izdelavo otvoritvenega poročila, preizkus terjatev in unovčenje stečajne mase) po poročanju Dnevnika prejel skoraj 793.000 evrov. Ogorevc se je delu nagrade odrekel in predlagal za skoraj polovico nižje izplačilo, ki ga je sodišče nato tudi odmerilo.
Čeprav je med pomembnejšimi upniki Vidma tudi država, se ta na sklep sodišča, ki je postal pravnomočen v začetku maja, ni pritožila, še poroča Dnevnik. Ploščo je obrnila šele dobra dva meseca pozneje - po tistem, ko so v Dnevniku razkrili astronomske odmere nagrad stečajnim upraviteljem v Industriji usnja Vrhnika (IUV), Elanu in HKS Sicuri, zaradi katerih je minister za pravosodje Aleš Zalar spremenil pravilnik o nagradah in upnike pozval k vlaganju pritožb zoper sklepe sodišč. V družbi DSU, upnici Vidma, so se tako v začetku avgusta odločiti uporabiti edino preostalo pravno sredstvo: vrhovnemu državnemu tožilstvu, ki ga vodi Barbara Brezigar, so predlagali vložitev zahteve za varstvo zakonitosti zoper sklep o nagradi.
Na tožilstvu v petek novinarjem Dnevnika ni uspelo izvedeti, zakaj omenjene zahteve niso vložili. Na to vprašanje so odgovorili, da "so se državni tožilci na civilno-upravnem oddelku tako odločili po strokovnem in zakonskem kriteriju ter v okviru svojih pristojnosti". Po neuradnih informacijah so v DSU v predlogu tožilstvu zapisali, da bi moralo sodišče pri določitvi nagrade v stečaju Vidma uporabiti odredbo iz leta 2002, saj da se je stečaj Vidma začel pred oktobrom 2008, ko je začela veljati nova stečajna zakonodaja, ki je odpravila zgornjo mejo nagrad. Prav zaradi tovrstne utemeljitve predloga naj bi ta tudi padel, so še zapisali.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se