Veduta Novega mesta iz štiridesetih let 18. stoletja
Litografija Novega mesta je bila leta 1848 objavljena v knjižnem delu kranjskega zgodovinarja in publicista Henrika Coste z naslovom Reiseerinnerungen aus Krain, ki vsebuje za tisti čas pomembne topografske zapiske in zgodovinske spomine.

Knjiga je bila natisnjena v Ljubljani, omenjena upodobitev Novega mesta z njegove vzhodne strani, nekje z območja današnje Jakčeve ulice, pa je bila izdelana v delavnici tiskarja in knjigoveza Heriberta Lampla v avstrijskem Gradcu. Priložena je v poglavju, v katerem pisec opisuje popotovanje po Dolenjski, na njej pa je umetnik spretno ujel tudi v pesmih večkrat opevano ležernost krajine in lenobnost ali celo dolgočasnost vsakdanjika mesta ob Krki.
Avtor vedute sicer ni poznan, na njej pa med drugim lahko prepoznamo kapiteljsko in frančiškansko cerkev s samostanom in dostopom do Krke pod njim, nekdanji leseni most, ki je z mestom povezoval Kandijo, oba kandijska gradiča Novi dvor in Kamen, Fajdigovo hišo kot nekdanji obrambni stolp mesta in skrajno desno današnjo sodnijsko stavbo, ki je bila tisti čas vojašnica.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se