V spomin na Vranov let




18. septembra je minilo 72 let, odkar je več kot 100 pretežno angleških vojnih ujetnikov prehodilo pot iz Maribora čez okupirano Slovenijo v Belo krajino in s partizanskega letališča v Otoku pri Metliki poletelo v italijanski Bari. Njihova pot, imenovana Vranov let v svobodo, spominja na humanost, srčnost, sočutje in junaštvo partizanskih borcev in slovenskih ljudi. Na tej poti se je namreč rojevalo zavezništvo med ljudmi in narodi, ki traja še danes in predstavlja zgled in temelj za prijateljstvo, spoštovanje, zaupanje in miroljubno sožitje med narodi.
Ob spominu na ta edinstven dogodek med drugo svetovno vojno na evropskih tleh se je rodila Mednarodna spominska pot zavezništva, ki povezuje kraje, skozi katere so rešene ujetnike prepeljali v svobodo. V Otoku je bila danes osrednja spominska prireditev osvoboditve zavezniških vojnih ujetnikov.
Številne obiskovalce so pozdravili metliški župan Darko Zevnik, veleposlanica Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske v Sloveniji njena ekscelenca Sophie Honey in veleposlanik Združenih držav Amerike v Sloveniji njegova ekscelenca Brent Hartley. Slavnostni govornik pa je bil predsednik slovenske vlade dr. Miro Cerar, ki je predvsem spomnil na dogodke med drugo svetovno vojno.
Nastanek in razvoj projekta Vranov let, za katerega so seme posejali leta 2007, pa je predstavil predsednik društva Vranov let Eduard Vedernjak. S podpredsednikom društva Milanom Travnikarjem sta tudi podelila listine častnega članstva v društvu Vranov let. Prejeli so jih Vili Kos, Tone Kropušek, Jože Berce in Ivan Grobelnik, a se je prireditve udeležil le slednji. Predsednik ZZB za vrednote NOB Slovenije Tit Turnšek in Milan Travnikar, član glavnega odbora ZZB za vrednote NOB in predsednik Združenja borcev za vrednote NOB Metlika pa sta izročila srebrno plaketo ZZB za vrednote NOB Slovenije ženskemu pevskemu zboru Društva upokojencev Metlika. Zbor je prejel priznanje za dolgoletno sodelovanje z organizacijo ZB in prenašanje vrednot narodnoosvobodilnega boja ter pozitiven odnos do partizanskih pesmi.
V kulturnem programu so na prireditvi, ki jo je povezovala Mirjana Bahorič, nastopili ženski pevski zbor Društva upokojencev Metlika, pevska zbora OŠ Metlika in OŠ Podzemelj, kvartet trobil Mestne godbe Metlika, harmonikar Marjan Končar, harmonikarka Nikita Galuh Kapušin, pevka Klavdija Vrečič in recitatorka Nika Bajič.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se