Svetovni dan voda: ''Privilegij čiste pitne vode ni samoumeven''


Na svetovni dan voda, 22. marca 2021, je predsednik Državnega zbora Igor Zorčič obiskal Nacionalni laboratorij za zdravje okolje in hrano v Novem mestu in se tudi sam prepričal o pomenu in vrednosti čiste pitne vode v Sloveniji. Ob tem je izpostavil, da bo Državni zbor v kratkem odločal o spremembah Zakona o vodah, in opozoril, da »mora biti tudi politika odgovorna do dejstva, da smo po eni strani v Sloveniji privilegirani z izjemno pitno vodo, kakršne marsikje v svetu ni, in se na drugi strani zavedati, da pitna voda postaja strateški vir in nenazadnje tržno blago«.
»Nacionalni laboratorij za zdravje okolje in hrano je največji slovenski javnozdravstveni laboratorij. Samo na področju voda letno opravimo preskušanja v več kot 50 tisoč vzorcih,« je ob obisku predsednika Državnega zbora na eni od osmih lokacij po Sloveniji, kjer NLZOH deluje, povedala direktorica mag. Tjaša Žohar Čretnik in dodala, da laboratorij skrbi tudi za ozaveščanje javnosti, kako lahko še bolje zaščitimo pitno vodo in s kakšnimi ukrepi lahko dolgoročno ohranimo ta naravni vir. V Sloveniji se s pitno vodo iz javnih vodovodov oskrbuje približno 93 odstotkov vseh prebivalcev.
»Od leta 2004, odkar se izvaja državni monitoring pitne vode, je prišlo do bistvenega izboljšanja kakovosti pitne vode v Sloveniji, saj je bil delež fekalno onesnaženih vzorcev v začetnih letih okoli 20 odstotkov, v zadnjih letih pa se ta giblje med enim in dvema odstotkoma«, je navedel Dušan Harlander, vodja NLZOH Novo mesto. Dodal je, da je kemijsko neustreznih vzorcev le okoli en odstotek, ti so bodisi posledica neustrezne hišne inštalacije bodisi sicer redkih napak na vodovodnih omrežjih, problematični pa so ostanki pesticidov v pitni vodi.
Slovenija je druga država Evropske unije, ki je pravico do pitne vode zapisala v ustavo. »Zavedamo pa se, da naši privilegiji niso enkrat za vselej dani; za njuno ohranjanje si moramo nenehno prizadevati ter kazati veliko občutljivosti in odgovornosti. Pri upravljanju z vodnimi resursi in z odločitvami, ki jih vsak dan sprejemamo«, je ob svetovnem dnevu voda še dejal Zorčič.
Sogovorniki so se strinjali, da je treba na pomen in vrednost vode, tudi čiste pitne vode, ki je v Sloveniji za večino samoumevna, opozarjati in ljudi spodbujati k skrbnemu ravnanju, saj lahko vsak posameznik prispeva k boljšemu vodnemu okolju že s tem, da v stranišča in odtoke ne meče organskih kuhinjskih odpadkov, olj, zdravil in drugih odpadkov, se izogiba izdelkov z umetnimi dišavami in kozmetiki z mikroplastiko.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se