SNS o kamnolomih na območju belokranjskih vodnih virov

##IMAGE-2233264##
Poslanec SNS Zmago Jelinčič Plemeniti je na pobudo strankinih belokranjskih občinskih odborov pred časom zastavil poslansko vprašanje, kaj bo storil minister za okolje in prostor za zaščito vodnih virov na območju Vršic in Srednje vasi, na kateri temelji bodoča oskrba Bele krajine s pitno vodo.
Ministrov odgovor je zdaj znan, ker pa se je Janez Podobnik po mnenju SNS izognil bistvu vprašanja, so v OO SNS Bele krajine pripravili novo dopolnilno poslansko vprašanje.
Ministrstvo za okolje in prostor namreč pojasnjuje, da je konec leta 2006 začelo pripravljati akt o zaščiti vodnih virov za celotno Belo krajino. Takrat so belokranjskim občinam pojasnili tudi nadaljnje aktivnosti, in sicer, da bo ministrstvo strokovne podlage za vodna vira Blatnik in Brezovica, posredovalo v strokovno presojo glede njihove ustreznosti z določbami Pravilnika o kriterijih za določitev vodovarstvenega območja. Če strokovne podlage za omenjena vodna vira ne bi ustrezale določbam pravilnika, jih bo Ministrstvo za okolje in prostor uvrstilo v seznam gradiva, ki se ga bo upoštevalo pri izdelavi strokovnega gradiva za pripravo akta Vlade RS o zavarovanju. Ta gradiva zaobsegajo vse oziroma čim večje število vodnih virov na hidrogeološko zaokroženem območju oziroma na območju več občin, ki so namenjena za javno oskrbo s pitno vodo. Na ta način naj bi racionalizirali število vladnih aktov ter zagotovili večja preglednost vodovarstvenih območij. Tako bi želeli pripraviti en akt tudi za celotno območje občin Črnomelj, Metlika in Semič in zaprosili so jih, da na ministrstvo posredujejo podatke tudi za vse ostale vodne vire, ki so vključeni v sistem javne oskrbe prebivalcev s pitno vodo.
Strokovne podlage za vodna vira Blatnik in Brezovica je ministrstvo posredovalo v strokovno presojo na Geološki zavod Slovenije, kjer so pregledali gradiva za zavarovanje 20. zajetij na območju občin Črnomelj, Metlika in Semič ter evidentirali potrebne dopolnitve, ki se že pripravljajo, dokončno pa bodo izdelane hkrati s postopkom priprave akta o zavarovanju.
Na Ministrstvu za okolje in prostor pravijo, da bodo postopek priprave uredbe o zavarovanju začeli v drugi polovici letošnjega leta in k sodelovanju pri oblikovanju določb in prilog k uredbi povabili tudi vse tri belokranjske občine.
V SNS, kot rečeno, s takšnim odgovorom niso zadovoljni. Zmago Jelinčič Plemeniti opozarja, da je v poslanskem vprašanju jasno navedel dejstvo, da v vodovarstvenem območju Vrčic in Srednje vasi aktivno obratujejo kar trije kamnolomi, v katerih se izvaja miniranje, ki lahko posledično povzroči tektonske premike. Torej predstavljajo ti trije kamnolomi neposreden dejavnik tveganja za že obstoječe vrtine na Blatniku, od koder naj bi se v prihodnje v sklopu Belokranjskega vodovoda kot evropskega projekta napajala vsa Bela krajina, je opozarjal Jelinčič.
Odgovor Ministrstva za okolje in prostor vsega tega sploh ne omenja in ministra poslanec SNS ponovno sprašuje, kakšen je pravni status treh kamnolomov v vodovarstvenem območju Blatnika, Vrčic in Srednje vasi v občini Semič, ali imajo nosilci rudarskih pravic pridobljeno ustrezno dokumentacijo ter dovoljenja za obratovanje le-teh in kakšen je njihov vpliv na vodne vrtine na Blatniku ter širšem vodovarstvenem območju, ki meji tudi na občino Dolenjske Toplice.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se