Protestnikov več kot prvič, izredne seje ni bilo


Za danes popoldne je župan Franc Hudoklin spet sklical izredno sejo občinskega sveta (OS), ki jo je zaradi problemov s komunalnim prispevkom ponovno zahtevala opozicijska skupina svetnikov v OS občine Šentjernej, ki sicer nima večine. A izredne seje, šeste po vrsti, zaradi nesklepčnosti ni bilo. Koalicija, ki ima le glas več, se seje ni udeležila.

Pol ure pred napovedano sejo so se pred občinsko stavbo spet – tako kot 15. novembra – zbrali Šentjernejčani in tako javno izrazili nezadovoljstvo glede previsokega komunalnega prispevka, zaradi katerega je v šentjernejski dolini že dlje časa vroče. K protestu so pozivali na facebook strani 'Ciknu je', skrivnostni organizatorji pa so ga poimenovali 'Putign vodo - Spumpaj grizenca!'
Protestnikov, med katerimi so bili tudi člani CI Glas ljudstva, se je zbralo veliko več kot prvič, med 70 in 80, od starejših do mlajših in otrok, bili so brez transparentov in so le mirno stali pred občino. V bližini sta se sprehajala dva policista, a zaradi mirnih udeležencev nista imela nobenega dela.

Koalicije na sejo ni bilo, poslala obvestilo
Kot rečeno, izredne seje – udeležili so se jo tudi vsi protestniki, ki so dodobra napolnili sejno sobo – zaradi nesklepčnosti ni bilo. Župan Hudoklin je uvodoma prebral obvestilo koalicijskih svetnikov, zakaj se ne bodo udeležili šeste izredne seje glede zahtevkov za znižanje oz. razveljavitev odloka o komunalnem prispevku, ki ga je podpisalo devet svetnikov - Igor Kalin ga ni, se je pa po besedah župana za sejo opravičil. Med drugim so povedali, da »jih predlagatelji napeljujejo k obravnavanju nezakonitih predlogov in zahtevkov, kar jih med drugim vodi v morebitno kazensko in civilno odgovornost,« zato se tudi v prihodnje ne nameravajo udeleževati izrednih sej s takšno vsebino, pač pa vseh rednih, »sklicanih v skladu s poslovnikom in na katerih se bodo obravnavale teme, ki so skladne s pozitivno zakonodajo in so v pristojnosti občinskega sveta.« Podpisnikom se zdi tudi nesprejemljivo, da predlagatelji za sklic izredne seje spodbujajo oz. zahtevajo odstop župana in razpustitev občinskega sveta.


Da je takšno pisanje »vašega glasovalnega stroja« največje »skrpucalo«, kar ga je kdaj videl, je obvestilo koalicije označil vodja opozicijske svetniške skupine Albert Pavlič in dejal, da ga je prav gotovo napisal sam župan. »Po 16. členu Poslovnika imajo člani občinskega sveta pravico in dolžnost se udeleževati sej, in vi ste jih dolžni k temu pozvati. Ne pa, da se bojite soočenja s problemom, z argumenti. Tako pa se koalicija sedajle lepo greje doma ob krušni peči. Niste se dogovoril z občani, z njimi ste se srečevali po izdanih odločbah in po pritožbenem roku, niti formule za izračun ne poznate! S svojo močjo želite nadzirati situacijo, a tako ne bo šlo. Izgubljate kompetentnost med občani. 15. novembra smo se dogovorili o komunalnem prispevku, a žal obljubljene seje 28. novembra niste sklicali. Žal ste prelomili besedo. Vztrajali bomo na takšnem komunalnem prispevku, ki bo usklajen in dogovorjen z večino občanov. Odmera komunalnega prispevka bo taka, kot se bo izvedla na ljudskem referendumu. Dobili ste ljudsko nezaupnico, ljudi ste spravili v bankrot. Šentjernejčani niso na vaši strani!« je Pavlič odločno povedal županu, protestniki pa so mu zaploskali in se vmes nekajkrat oglašali tudi s piščalkami in pikrimi pripombami, a so po opozorilu ostali mirni.
"Pomembna je politika, ne komunalni prispevek"
Župan Hudoklin je povedal, da usklajevanja potekajo, da so z občinske uprave ponudili skoraj 30-odstotno povprečno znižanje komunalnega prispevka, a očitno to ni dovolj. »Ponujamo jim 9 točk za boljši komunalni prispevek, a dokler bo Albert Pavlič vedno nasprotoval, verjetno ne bomo prišli skupaj,« je dejal župan in dodal, da bo čez novoletne praznike z ekipo še enkrat pripravil spremembe, sklical redno sejo OS in ponudil rešitve. Seveda se bodo pogajanja s Civilno iniciativo Glas ljudstva nadaljevala, ravno tako s predstavniki političnih strank v občini. »A žal je zdaj v občini pomembna politika, ne več komunalni prispevek,« meni.

Vodja CI Glas ljudstva Samo Hudoklin je zatrdil, da zadnja ponudba občine prinaša okrog 30–odstotno znižanje komunalnega prispevka, in sicer gre za to, da se faktor dejavnosti za vse stanovanjske objekte zniža na 0,7, »vendar to še ni vse, kar dopušča formula. Potrebno bi bilo začeti od začetka in komunalni odlok pripraviti znova. To bi bila že na začetku prava pot,« meni. A na občini znova poudarjajo, da sedanji odlok velja, razveljavi pa ga lahko le Ustavno sodišče RS.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se