Predsedniku in nadškofu sporoča: "Jok, brate!"





Z včerajšnjo slovesnostjo na Oštrcu so počastili 25 let osamosvojitve Slovenije in 75. obletnico ustanovitve Osvobodilne fronte ter se poklonili vsem padlim borcem za domovino in vsem žrtvam druge svetovne vojne.
Slovesnost je bila pri spomeniku, na katerem je vklesanih 45 imen, od tega 24 padlih borcev, ki so bili doma iz gorjanskih vasi, in sicer iz Črešnjevca, Črneče vasi, Vrbja, Vrtače, Dovšc, Avguštin, Gradnja in Prušnje vasi, in 21 talcev. K spomeniku so predstavniki kostanjeviške občinske organizacije borcev za vrednote NOB, predsednik Jakob Gašpir, podpredsednik Toni Bizjak in Fanika Strle Hribar položili venec.
Na prireditvi, ki so jo pripravili organizaciji borcev za vrednote NOB iz Krškega in Kostanjevice na Krki in občina Kostanjevica na Krki, je udeležence pozdravil kostanjeviški župan Ladko Petretič. Slovesnost je vodila Mihaela Kovačič. »Kaj je sporočilo, kaj so vrednote, ki so se rodile v narodnoosvobodilnem boju, ki ga je vodila OF, kaj je od vsega tega ostalo v slovenskem narodnem značaju; kaj nam daje osnovo za čast in dostojanstvo ter ponos, ki so temelj narodne samobitnosti? Narodne enotnosti ni mogoče doseči na podlagi odstopanja od temeljnih moralnih načel – izdajstva ali pomora- ampak nasprotno, ob uveljavitvi moralnih vrednot- zvestobe narodu in spoštovanja človekovega življenja,« je poudarila Kovačičeva.
Slavnostni govornik član predsedstva Zveze združenj borcev za vrednote NOB Milan Gorjanc je v opisu dogajanja med 2. svetovno vojno rekel, da je bila sedanja kostanjeviška občina pod tremi okupatorji, večnim rimskim cesarstvom, nemškim tretjim rajhom in hrvaško NDH. Obsodil je izdajstvo in sodelovanje nekaterih Slovencev z okupacijskimi silami. Izkopavanje trupel v nekaterih množičnih grobiščih nekateri razlagajo napačno, in sicer tudi tako, da trdijo, da so v teh grobiščih Slovenci, čeprav je dokazano, da gre za umrle pripadnike drugih narodnosti, ki so v vojni sodelovali z okupatorji ter pri tem zagrešili vojne zločine, nad katerimi so bili zgroženi celo okupatorji.
Ko je govoril o sedanjih razmerah, je Gorjanc rekel, da so po osamosvojitvi tisti, ki so vladali, Slovenijo prodali in zavozili. Naj bodo črni, zeleni ali rdeči, vsi so enaki, ko pridejo na oblast. Po njegovih besedah je Slovenija spet okupirana, saj so si jo že dodobra prilastili Nemci, Avstrijci in ruski povzpetniki.
Gorjanc je kritiziral odnos predsednika države Boruta Pahorja do tistih, ki so med 2. svetovno vojno sodelovali in simpatizirali z okupacijskimi silami. »Naš predsednik je s svojim vedenjem že malo priskuten,« je rekel. Dejal je, da predsedniku države Borutu Pahorju in nadškofu Zoretu »sporočamo: jok, brate!«
Poudaril je, da so bili Slovenci že zdavnaj pomirjeni zaradi dogodkov, povezanih z 2. svetovno vojno, ampak politiki so Slovence spet razdelili in sprli.
Na slovesnosti so Viliju Punčuhu podelili posebno priznanje in naziv častni član občinske organizacije zveze borcev za vrednote NOB Kostanjevica na Krki. Punčuh je bil dolgoletni predsednik organizacije in vrednote te organizacije prenaša na mlade. Priznanje mu je izročil predsednik občinske organizacije Jakob Gašpir, ki je ob tem tudi nagovoril zbrane. »Vrednote narodnoosvobodilnega boja niso in ne morejo biti le spomin tragičnih dogodkov in pogumnih dejanj preteklosti,« je rekel Gašpir. Po njegovem je nedopustno te vrednote zlorabljati za politično sejanje razdora med »naše delovne ljudi, naš narod.« Osvoboditev ljudstva je lahko prinesel samo ljudski upor, za katerega sta bila potrebna »močna zavest in pogum naprednih posameznic in posameznikov različnega stanu in političnih stališč ter organizacij, ki so se za skupen cilj povezali v OF – za zmago nad sistemom, ki je v svoji skrajno nepravični in nehumani izrojenosti privedel do vladavine nacizma in fašizma, v katerih se je tudi na naših tleh utelesilo zlo. Za vrednote gre. Za vrednote ljudskega upora. Slednje na naših tleh zgovorno tlijo in vsake toliko vzplamenijo, kot puntarske plamenice, tja od kmečkih uporov že vsaj 500 let,« je rekel Gašpir.
Dodal je, da kapitalizem, ki ga Slovenija občuti tudi zdaj, za svoje delovanje stalno potrebuje krizo.
Kot je rekel, je bila med 2. svetovno vojno tudi na kostanjeviškem območju bila bodeča žica. Tukajšnje domačine so z vojnega območja vozili v vagonih na drugo stran žice v delovna taborišča. Tudi danes z vagoni vozijo ljudi z vojnih območij na drugo stran žice. »Vrag vedi, kakšna je ta svoboda in varnost, ki jo danes znotraj lastnih meja ponuja z žico ograjena evropska – zahodna demokracija, ki ponekod hitreje, drugo počasneje – vseskozi pa vztrajno postaja vse bolj podobna diktaturi kapitala,« je rekel Jakob Gašpir.
Prireditev so začeli s častno stražo Slovenske vojske ter prihodom 1. spominskega dolenjskega partizanskega bataljona in praporščakov. 1. spominski dolenjski partizanski bataljon so po besedah njegovega komandanta Milana Krajnca ustanovili na Bazi 20 ob letošnjem dnevu upora proti okupatorju. Bataljon sestavlja pet čet, in sicer Novomeška, Duletova, Gorjanska, Robkova in Prijateljeva.
Na slovesnosti so v kulturnem sporedu nastopili recitatorji Breda Videnič Kuplenik, Jakob Jelenič, Alenka in Nejc Mikec in Janez Bršec, Ansambel posavski socialisti, pevke Društva podeželskih žena Pod Gorjanci in harmonikar Slavko Franko s pevci.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se