© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Spominska slovesnost na Preži

Poslanec Veber: »Škof Rožman je Slovence razdelil«


dolenjski-list
M. L.-S.
28. 4. 2008, 00.00
Posodobljeno
07. 05. 2008 · 21:49
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

janko_veber_april.jpg
Janko Veber

##IMAGE-3318588##

Krajevni odbor Zveze borcev Kočevska Reka je v sodelovanju z Združenjem zveze borcev za vrednote NOB Kočevje včeraj pripravil obletno spominsko slovesnost na Preži.

V kulturnem programu so nastopili učenci iz Stare Cerkve, Fare in Kočevske Reke ter pevska skupina Mavrica, zbrane je pozdravil podpredsednik KO ZB Kočevska Reka Tone Križ, slavnostni govornik pa je bil kočevski župan in poslanec v državnem zboru Janko Veber.

Na slovesnosti so se poklonili spominu na 16 aktivistov OF in borcev NOB, ki so jih Italijani leta 1942 pobili na Preži na izredno krut način, obenem pa so se ob dnevu upora proti okupatorju spomnili tudi ustanovitve OF in dogodkov, ki so temu sledili.

»OF je nastala na pobudo komunistične partije Slovenije, levih Sokolov, krščanskih socialistov in levo usmerjenih intelektualcev, predvsem kulturnikov - to pa je popeljalo slovenski narod v oborožen odpor proti okupatorju, ki nam je takrat vzel vse: dostojanstvo in pravico, da kdajkoli postanemo samostojen narod,« je dejal Veber. "Žal je to odločitev, " kot je nadaljeval, "ves čas spremljal tudi škof Rožman, ki je svojo dejavnostjo Slovence razdelil."

"Ni dobro, da se v današnjem času, ko predsedujemo EU, skušamo predstavljati kot država, ki je sodelovala z okupatorjem. Rehabilitacija škofa Rožmana je eden takšnih poskusov," je dejal.

Poudaril je, da smo Slovenci lahko ponosni na to, da smo se uprli fašističnemu in nacističnemu okupatorju in z oboroženim odporom dosegli svobodo in nastanek slovenske države. »Žal, k tej osvoboditvi in oboroženemu odporu ni prispeval škof Rožman. Spodbujal je boj proti uporu, s tem pa skušal zaščiti najverjetneje svoj lastni interes,« je dejal.

Opozoril je, da smo Slovenci lahko tudi ponosni, saj smo eden redkih narodov, ki je v tistem času ustanovil svojo brigado izven ozemlja Slovenije. »V mislih imam Rabsko brigado,« je dejal. Dodal je, da letos mineva 65 let od ukinitve koncentracijskega taborišča na Rabu, zato naj bi bila slovesnost na Preži, kjer je italijanski okupator pokazal, kakšen odnos je imel do slovenskega naroda, uvod v 13. september, ko naj bi se vsi skupaj zbrali na Rabu.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.