Ministrstvo zahteva izročitev Vražjega kamna do četrtka

##IMAGE-3593439##
Ministrstvo za obrambo je občino Črnomelj pozvalo, naj mu do 20. oktobra v posest vrne del zemljiške parcele 555/1 k.o. Vranoviči, ki v naravi predstavlja poligon kinološkega društva na območju Vražjega kamna. Ministrstvo pojasnjuje, da zemljišče nujno potrebuje za potrebe uprave za zaščito in reševanje.
Kot pravi črnomaljska županja Mojca Čemas Stjepanovič, je takoj po prejemu dopisa - po elektronski pošti so ga na občino prejeli v sredo, po navadni pa včeraj - posredovala pri državnem sekretarju na ministrstvu za notranje zadeve Boštjanu Šeficu. "Ponovno mi je zagotovil, da ministrstvo za notranje zadeve ves čas išče optimalne možnosti za vzpostavitev nujno potrebnih sprejemno-registracijskih centrov, ki bi jih vzpostavili izključno v že večkrat opisanih razmerah ter pod opredeljenimi pogoji. Navaja, da bodo v naslednjih dneh opravili še nekaj ogledov lokacij in po celoviti proučitvi pogojev za uporabo ter po preveritvi ustreznosti morebitnih novih lokacij s strani Policije, naredili celovito oceno primernosti teh lokacij. O tem nas bodo po zagotovilih državnega sekretarja tudi obvestili, zato bodo ministrstvu za obrambo predlagali, da lahko s stališča njihovih aktivnosti še za nekaj dni preloži vrnitev tega zemljišča. V kolikor bi našli ustrezno alternativno rešitev, potem po navedbah Šefica tega zemljišča za potrebe obvladovanja ilegalnih migracij ne bi potrebovali," sporoča Mojca Čemas Stjepanovič.
Županja ministrici za obrambo za notranje zadeve včeraj tudi pisno pozvala, naj se za primer, če bo zaradi vzpostavitve sprejemno-registracijskega centra uporaba kinološkega poligona nemogoča, obe ministrstvi opredelita do vprašanja nadomestila in odškodnine kinološkemu društvu za zgrajeno infrastrukturo, urejeno zemljišče in nezmožnost izvajanja njihove dejavnosti.
"Od ministrice za notranje zadeve sem dodatno zahtevala, naj kljub danim zagotovilom državnega sekretarja Šefica, še sama pisno zagotovi, da se na območju občine Črnomelj predvideva izključno vzpostavitev sprejemno registracijskega centra, ki bo aktiviran samo v primeru, da bi povečan migracijski pritisk trajal dalj časa na našem območju; in da bo center zaprtega tipa ter se bodo posamezniki v centru zadrževali najdlje 72 ur, kolikor traja hitri postopek za vračanje na Hrvaško," je še sporočila županja.
"Ponovno sem poudarila, da Občina Črnomelj ne bo dovolila gradnjo stalnega begunskega namestitvenega centra, saj je občino dovolj prizadela že postavitev žičnate ograje na meji. Obstaja pa tudi potreba države po vzpostavitvi sprejemno-registracijskega centra, ki je potreben, da se bodo lahko morebitni ilegalni prebežniki na našem območju ustrezno registrirali, vrnili nazaj v Republiko Hrvaško ali se napotili iz občine naprej v namestitvene centre, predvsem zaradi varnosti ljudi, ki živimo ob meji," piše županja, ki je o aktualnem dogajanju seznanila tudi člane občinskega sveta, predsednika KS Črnomelj in predsednika Športno kinološkega društva Bela krajina.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se