V Rinži je poginilo okoli 1,5 tone rib

##IMAGE-3401454##
Kočevski ribiči so včeraj in predvčerajšjim iz Rinže v Kočevju na območju od mostu pri bivši železnini do zapornic potegnili več sto kilogramov poginulih rib. Kot so povedali na včerajšnji novinarski konferenci po skupnem sestanku župana Vladimirja Prebiliča, predstavnikov Ribniške družine Kočevje in Komunale Kočevje, je poginu botrovalo več razlogov, ki so skupno povzročili, da na omenjenem območju Rinže v vodi praktično ni kisika.
»Analize vzorcev vode so pokazale, da z vodo prav posebej ni nič narobe,« je povedal župan Prebilič in tako ovrgel ugibanja, ali je poginu botrovalo onesnaženje. Čeprav to ni bilo neposredni vzrok za pogin, pa so tako kanalizacija, ki je ponekod še vedno speljana neposredno v Rinžo, kot polivanje z gnojevko na kmetijski površinah v zgornjem toku Rinže k temu tudi prispevali svoje. »Vodni tok je vso umazanijo potiskal vse do zapornic,« je pojasnil predstavnik kočevskih ribičev Tomaž Arko, zakaj je do pogina prišlo prav na območju pred zapornicami, ki pa so tudi same eden izmed razlogov, zakaj v tem trenutku v vodi pred zapornicami praktično ni kisika. Za razliko od starega, še ročno upravljanega sistema, ki je omogočal globinski odtok vode in s tem tudi vodnega mulja, po novem sistemu odteka samo površinska voda. To, da voda teče čez zgornji rob zapornic, pa je, kot je povedal Arko, najslabše, saj tako odteka čista in kvalitetna voda, slaba, ki je spodaj, pa ostaja.
Ker so Rinžo nazadnje očistili vodnega mulja pred približno 20 leti, se ga je spet nabralo toliko, da se je njena globina že občutno zmanjšala. Poleg tega je Rinža v tem trenutku zelo zaraščena, njena gladina je zaradi visokih temperatur in ob pomanjkanju dežja še padla, že tako slaba pretočnost pa se je še zmanjšala tako, da se je, kot je dejal župan, reka spremenila v mlakužo. »Tudi pritoka vode iz Rudniškega jezera, ki bi v Rinžo prinesel dodaten kisik, ni bilo, saj je tudi tam voda upadla,« je povedal župan o dodatnem razlogu za pogin rib.
Pogin se je začel že v torek, do množičnega pogina zaradi popolnega pomanjkanja kisika pa je prišlo, kot je povedal Arko, v noči s torka na sredo. Skupno naj bi poginilo med 1 in 1,5 tone rib, kar je, kot je dejal Arko, okoli 30 odst. rib z območja od mostu do zapornic. Škoda, ki je nastala s poginom, je ovrednotena na 20 do 25 tisoč evrov.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se