Novo srce, staro življenje; Alternativna goriva – izziv ali ekološki problem?; Medvedke Marjetke ustvarjajo

##IMAGE-3601000##
Četrtkovi izdaji Dolenjskega lista je priložena julijska priloga Živa z bogato vsebino za poletno branje.
V NJEM BIJE TUJE SRCE
Petru Doklu iz Čuril pri Metliki se je vrsto let dan začenjal takrat, ko se marsikdo šele spravi k počitku. Kot šofer je delal v pekarni v Metliki. Sveži pekovski izdelki so morali biti v trgovinah, preden so zjutraj odprle vrata kupcem. Delovni dan se mu je tako začenjal med 1. in 4. uro zjutraj. A je očitno drugačen bioritem vplival na njegovo zdravje, saj je že pri 40-ih doživel prometno nesrečo, ki ji je botroval srčni infarkt. Od leta 2012 v njem bije tuje srce, saj je bilo njegovo tako opešano, da si ni več opomoglo. Kakšno je njegovo življenje po operaciji, pišemo v julijski Živi, prilogi Dolenjskega lista, ki vas čaka pri vašem prodajalcu časopisov.
ALTERNATIVNA GORIVA – POSLOVNA PRILOŽNOST ALI VEČNO JABOLKO SPORA?
Avstrijske cementarne na račun kakovostnega in poceni alternativnega goriva danes dobro živijo. Zakaj tudi pri nas ni tako? Bo naše okoljevarstvenike kdaj mogoče prepričati, da sežiganje goriva iz odpadkov že nekaj časa ni sporno? Tako se sprašujejo v Kostakovem centru za ravnanje z odpadki. V Spodnjem Starem Gradu pri Krškem stoji prava tovarna z več kot 50 zaposlenimi. Delajo v dveh izmenah, vhodni material, ki mu dodajajo novo vrednost, pa so smeti. Mi smo se sprehodili po centru in izvedeli marsikaj zanimivega, kar delimo z našimi bralci.
"NE SPRAŠUJEMO SE, KAJ BO MESTO NAREDILO ZA NAS..."
Medvedke Marjetke. Tako pravijo v Kočevju skupini deklet in žena, ki že dve leti urejajo bolj ali manj zanemarjene kotičke Kočevja. Leta 2014 so tudi ustanovile civilno iniciativo Uredimo in polepšajmo naše Kočevje, katere najvidnejša članica je že od samega začetka njihovega delovanja danes 58-letna arhitektka Mateja Dekleva. Kakšni so načrti Medvedk Marjetk in kaj si želijo, nam je Mateja Dekleva zaupala v velikem Živinem intervjuju.
TEKMOVALCI SO SRPE VIHTELI KOT ZA STAVO
Nekdaj je bila žetev pšenice eno najpomembnejših opravil na kmetijah, od nje je bilo namreč odvisno, koliko kruha je bilo pri hiši v naslednjem letu. Da star običaj ne bi šel v pozabo, so pred 16 leti na Kitnem Vrhu pri Zagradcu prvič pripravili tekmovanje, na katerem so se pomerili žanjci in žanjice. Ta prireditev je postala tradicionalna, Turistično društvo Zagradec jo izpelje vsako drugo nedeljo v juliju, letos smo bili z žanjci in žanjicami tudi mi.
PLETENICA JE LEP IN OKUSEN OKRAS VSAKE PRAZNIČNE MIZE
Prava mojstrica v izdelovanju pletenic, predvsem pletenega srca, je Marija Bozovičar iz Prečne, kraja, katerega ime je med gospodinje po Sloveniji ponesel ravno ta praznični kruh, saj že vrsto let gosti državno razstavo in ocenjevanje pletenic. Letošnja je bila že sedma po vrsti in tudi tokrat je Marija osvojila zlato priznanje. Teh ima za pletenice zdaj že sedem, pa tudi dve srebrni in štiri bronaste, številne druge pa za šarkelj, jabolčni zavitek in različne vrste kruha. Z Marijo smo pekli tudi mi, izdelke pa vam poklanjamo v tokratni prilogi.
Živa – priloga Dolenjskega lista! Pravo branje za poletne večere!
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se