Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Halo, tukaj bralec Dolenjca!
Čas branja 2 min.

Kako pravilno zapisati priimke žensk


DL
7. 5. 2025, 09.55
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Oglasila se nam je Ana iz Novega mesta, in sicer, kot je pojasnila, zaradi (ne)uporabe slovenskega jezika oziroma pravopisa. Motijo jo zapisi ženskih priimkov.

slovenščina jure kljajić.jpg
Jure Kljajić
Simbolna slika

»Zelo rada imam slovenski jezik, zato me nepravilnosti zelo motijo. Npr.: Fajon je šla … (pravilno Fajonova je šla), Bratušek je obiskala … (pravilno Bratuškova je obiskala) itd. Enako se čedalje pogosteje uporablja tudi v Dolenjskem listu. V zadnji številki je bil govor o Andreji Brence v članku Več škode pri koščičarjih. Vaša novinarka D. S. je napisala: pojasnjuje Brence (pravilno Brencetova ali skupaj z imenom – Andreja Brence), kot dodaja Brence (pravilno Brencetova ali Andreja Brence). Zakaj moška oblika priimka, če gre za žensko? Če sem ženska, se mora to jasno videti tudi takrat, kadar se uporablja samo priimek, še lepše pa je, če se uporabljata ime in priimek. Povprašajte o tem kakšnega slavista,« je predlagala Ana iz Novega mesta.

Odgovarjata dr. Tomaž Petek in Darinka Lamut, profesorica slovenščine, naša lektorja. »Zahvaljujeva se vam za izraženi dvom o ustrezni uporabi jezika v našem časopisu, kar kaže na vaše zanimanje za to področje. To naju vsekakor veseli. Pravila slovenskega pravopisa so precej stroga in jezikoslovci (slovenisti, ne slavisti) jih skušamo čim dosledneje upoštevati. Naj pojasniva glede primerov, ki jih navajate: moške priimke vedno sklanjamo, ženskih priimkov pa ne sklanjamo; izjema so samo tisti ženski priimki, ki se končajo na -a (ti se lahko sklanjajo ali ne). Če navedemo ime in priimek človeka, smo pozorni na to, da pri moških poimenovanjih vedno sklanjamo ime in priimek (npr. Janez Novak – Janeza Novaka), pri ženskih poimenovanjih pa vedno sklanjamo samo ime (npr. Jana Novak – Jane Novak). Izjema so tista ženska imena, ki so nesklonljiva že sama po sebi (npr. Ines, Karmen, Nives). Če se uporablja samo priimek, še vedno velja pravilo, da se moški priimki sklanjajo, ženski pa ne (če jih kdo sklanja, se mora zavedati, da so take oblike priložnostne, tj. neformalne in neuradne). Taki situaciji se lahko, če želimo, izognemo, tako da pred ženskim priimkom dodamo ime (Jana Novak) ali naziv (gospa profesorica Novak).

Pozorni pa moramo biti še pri prirednih zvezah dveh imen in priimka. Če je priimek ob moškem imenu, se sklanja z glasovnimi končnicami, če je ob ženskem, pa z neglasovnimi (npr. Pia in Pino Mlakar – Pie in Pina Mlakarja proti Pino in Pia Mlakar – Pina in Pie Mlakar),« sta zapisala Tomaž Petek in Darinka Lamut.

Imate tudi vi pohvalo, kritiko, vprašanje?

Na telefonski številki 07/ 39 30 500 vas čakamo vsak četrtek med 20. in 21. uro. Lahko nam tudi pišete na urednistvo@dolenjskilist.si.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.