© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Minister Turk obiskal Ribnico in Trebnje


lokalno
5. 9. 2008, 00.00
Posodobljeno
15:46
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

fink_sama.jpg
Tatjana Fink: Z ministrom Žigo Turkom sodelujemo že nekaj let. (foto: arhiv)

##IMAGE-2226251##

Minister za razvoj dr. Žiga Turk je v nizu svojih obiskov visoko tehnoloških podjetij s področja trajnostnega razvoja danes obiskal podjetji Riko Hiše in Trimo. V obeh podjetjih si je ogledal njihovo proizvodnjo in se seznanil z bodočimi projekti in načrti. Z vodilnimi predstavniki se je nato pogovarjal o tem, kako lahko država podpre razvoj poslovnega sektorja, v katerem se združujejo trije cilji lizbonske strategije za rast in delovna mesta: spodbujanje podjetništva, kreativnosti in varstva okolja.

Posebno pozornost so namenili razvojnim projektom, ki v gradbenem sektorju spodbujajo rabo naravnih materialov ter izrabo potenciala energetske učinkovitosti in obnovljivih virov energije. Ministra so zanimale predvsem njihove izkušnje in predlogi državi, kako bi lahko odstranila ovire in dodatno podprla razvoj podjetij, ki v izzivih, ki jih prinašajo podnebne spremembe, najdejo tudi svoje poslovne priložnosti, so sporočili iz službe vlade RS za razvoj. Sporočilo za javnost objavljamo v celoti:

V okviru obiska v podjetju Riko Hiše, ki je svetovno priznan proizvajalec lesenih masivnih hiš, je minister uvodoma povedal, da je ogljik, shranjen v izdelkih iz lesa, trajen ponor CO2, kar je po njegovem mnenju »pomembno predvsem v luči boja s podnebnimi spremembami, ko se nove poslovne priložnosti odpirajo tako na področju trajnostne snovne in energetske rabe lesa kot materiala v gradbeništvu in predelovalnih panogah«.

V Sloveniji moramo poiskati načine, da gozd, ki je med našimi najpomembnejšimi naravnimi viri, izkoriščamo tako, da hkrati ohranjamo njegovo okoljsko funkcijo in maksimiramo dodano vrednost te surovine. Gradbeni sektor je pri nas izredno pomembna gospodarska dejavnost, vendar ima les, glede na naše naravne danosti v tem sektorju še vedno veliko premajhno vlogo.

»Podjetje Riko Hiše je izjema, ki z znanjem, inovativnostjo in s kreativnostjo prispeva k celovitemu razvoju lesno predelovalne dejavnosti in ustvarja izdelke z najvišjo dodano vrednostjo. Na ta način izkoriščajo priložnosti, ki jih za poslovni sektor prinašajo podnebne spremembe,« je poudaril minister Turk.

Pomemben vidik uspeha podjetja Riko Hiše je po mnenju ministra Turka tudi njihov pristop k oblikovanju, saj so »kreativne industrije eden od ključnih segmentov, ki jih je treba izkoristiti in razvijati, če želimo v Sloveniji izdelovati izdelke z visoko dodano vrednostjo.«

Tudi v podjetju Trimo, ki je eno vodilnih evropskih podjetij na področju ognjevarnih streh in fasad ter ponudnik jeklenih zgradb, dokazujejo, da je mogoče uspešno poslovati s proizvodi, ki spodbujajo učinkovito rabo energije in rabo obnovljivih virov. V celotnem podjetju pa svoj proizvodni program nadgrajujejo z okoljsko odgovornim ravnanjem, kar prispeva tudi k njihovi boljši konkurenčnosti.

Minister, ki je tudi nacionalni koordinator za lizbonsko strategijo, je še posebej pohvalil izjemno ustvarjalnost in inovativnost podjetja, kar je eden ključnih poudarkov prenovljene  lizbonske strategije, ki je bila sprejeta med slovenskih predsedovanjem. »Evropska unija tako odgovarja na izzive v času, ko sta ustvarjalnost in sodobni načini inoviranja ključnega pomena za doseganje boljšega ravnotežja med skrbjo za ljudi in okolje na eni strani in na drugi strani za bolj konkurenčno, na znanju temelječem tržnem gospodarstvu. Tako se združujeta odziv na podnebne spremembe ter modernejši pogled na inovativnost in ustvarjalnost,« je pojasnil minister in dodal: »Podjetje Trimo se tega dobro zaveda, kar kažejo tudi njegovi rezultati«.

Nenazadnje to potrjujejo tudi številne nagrade, ki so jih prejeli v Trimu. Med njimi velja omeniti predvsem Evropsko nagrado za poslovno odličnost na področju voditeljstva v lanskem letu. Trimo, ki je prav tako kot podjetje Riko član slovenskega združenja UN Global Compact, pa je prvo slovensko podjetje, ki je član združenja Planet Positive s sedežem v Angliji. »Članstvo jih zavezuje, da še nadalje razvijajo okolju prijazne proizvode in poslovne sisteme ter se vključujejo v podporo svetovnim projektom, ki ustvarjajo pozitivno bilanco na področju zmanjšanja izpustov toplogrednih plinov,« je poudaril minister. Trimo je kot član združenja in dobavitelj panelov sodeloval pri izgradnji prve CO2 nevtralne zgradbe na svetu. Trimo pa je prav pred nekaj dnevi priključil tudi svojo lastno sončno elektrarno, ki so jo montirali na lastnem objektu in je bil tako dejansko izveden prvi objekt z integriranimi tankoslojnimi fotovoltaičnimi celicami v Sloveniji.

Minister je tudi pozdravil razvojno naravnanost obeh podjetij in njuno intenzivno sodelovanje z znanstveno - izobraževalnimi institucijami tako doma kot v tujini. »Povezovanje raziskovalnega sektorja z gospodarstvom je nuja, saj je le tako interesno sodelovanje recept za tehnološki preboj in uspeh«, je poudaril minister.

ds300150.mp3

Direktorica Trima Tatjana Fink o obisku ministra


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.