FOTO: Ribiška družina Novo mesto praznuje 70 let






Ribiška družina Novo mesto je bila kot Ribarska zadruga ustanovljena 19. maja leta 1946 in sinoči prav na svoj rojstni dan so pripravili osrednjo slovesnost v novomeškem Kulturnem centru Janeza Trdine, sicer pa bodo jubilejno leto praznovali delovno in ga obeležili z različnimi dogodki.
»Razvoj družine in njeni dosežki pričajo o tem, da je to dolgo obdobje bogatega, pestrega in plodnega delovanja na področju varstva narave in življenja v njej, ribolovnega športa in turizma, prijaznega druženja in še česa. Tako visok jubilej je še toliko bolj pomemben, ker delovanje in aktivnosti ribiške družine temeljijo na zanesenjaštvu in prostovoljnem delu njenih članov,« je v nagovoru poudaril predsednik ribiške družine Djordje Vučković in v njem orisal zgodovino družine, ki je ena redkih v Sloveniji, ki se lahko pohvali s tako visokim jubilejem.
Ribiška družina Novo mesto je danes najštevilčnejša v državi in šteje 650 članov, od tega 43 mladincev in 9 članic. Združuje člane iz devetih dolenjskih občin, Ljubljane pa tudi člane iz nekaterih drugih slovenskih krajev. »S svojo številčnostjo in razpršenostjo članstva, poslanstvom, obsežnim delovanjem in aktivnostmi, ki jih izvaja v javnem interesu, je prepoznana tako v svojem okolju kot tudi širše. Zaradi uresničevanja pravice do soudeležbe pri upravljanju, je organizirana na sedem pododborov, najvišji organ je zbor članov oz. skupščina, izvršilni organ pa je upravni odbor,« je opisal Vučković.
Upravlja s 350 hektarjev vodnih površin v novomeškem in žužemberškem ribiškem okolišu, in sicer z reko Krko od Zagradca do Mršeče vasi v dolžini 59 kilometrov, z vsemi pritoki in Temenico od Velikega Gabra do izliva ter ribnikoma Blato pri Trebnjem in Vodrancem pri Otočcu. »Večinoma so to športno ribolovne vode, 5 odst. je varstvenih voda, v katerih se ohranjajo nekatere ogrožene in trajno zaščitene avtohtone vrste rib in rakov ter 5 odst. gojitvenih potokov, v katerih se izvaja sonaravna vzreja mladic avtohtonih vrst rib, ki se nato vlagajo v ribolovne vode. Ribiška družina izpolnjuje vse obveznosti, ki izhajajo iz Zakona o sladkovodnem ribištvu in koncesijske pogodbe za izvajanje ribiškega upravljanja,« je povzel. Slednjo ima do leta 2038.
Zbrane sta nagovorila tudi novomeški župan Gregor Macedoni in predsednik Ribiške zveze Slovenije Miroslav Žaberl, ob tej priložnosti pa so podelili tudi priznanja mladim in ostalim prizadevnim članom družine, listine za častnega člana in jubilejne listine za 50 let članstva v ribiški družini. Podelili so tudi priznanja in nagrade učencem za najboljša likovna dela na temo ribolova, ki so bila izbrana na otroškem likovnem Ex-temporu, na katerega so povabili učence 3. in 4. razredov osnovnih šol iz Žužemberka, Dolenjskih Toplic, Vavte vasi in Šmihela. Nastala likovna dela in dela njihovih članov so ob tej priložnosti tudi razstavili v avli kulturnega centra, na slovesnosti pa je sinoči zapel še Rudarski oktet.
Kot rečeno, bodo ribiči jubilej obeležili še z nekaj dogodki. Tako bodo v soboto, 4. julija, pri ribniku Blato v občini Trebnje pripravili družabno srečanje članov, na tekmovalni trasi na reki Krki med gostiščem na Loki in nekdanjo tovarno Novoteks pa bodo organizirali več ribiških tekmovanj: 2. junija v lovu rib s plovcem za Pokrajinsko zvezo upokojencev, 11. in 12. junija v lovu rib s plovcem v državni »A« ligi, 25. junija v lovu rib s plovcem za Krka pokal, 4. septembra v lovu rib s plovcem na ravni Zveze ribiških družin Dolenjske, Bele krajine in Posavja in 24. septembra v lovu rib s plovcem za člane ribiške družine Novo mesto. 24. aprila pa so že pripravili tekmovanje v lovu rib z umetno muho v državni »A« ligi na tekmovalni trasi v Šmihelu pri Žužemberku.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se