Belokranjci z medeno penino

##IMAGE-2219522##
Minulo soboto so se belokranjski čebelarji, združeni v Čebelarsko zvezo Bele krajine, na Lukovici udeležili tradicionalnega dneva čebelarskega turizma. Turistične prireditve se je udeležila množica slovenskih čebelarjev in turističnih delavcev, ki spoznavajo, da je lahko čebelarstvo zanimiva novost in popestritev slovenske turistične ponudbe.
Belokranjci so se na letni dogodek še posebej pripravili: s foto in filmsko in predstavitvijo Belokranjske čebelarske učne poti, odprte septembra letos v Žuničih - neposredno ob kulturnem spomeniku Šokčev dvor, s katerim upravlja KP Kolpa. Filmsko idejo sta uresničila Vlado Avguštin in Stane Plut v sodelovanju z Vinkom Papežem (kamera). Po stari belokranjski navadi so čebelarji s sončne strani Gorjancev s seboj na Lukovico prinesli belokranjsko pogačo in seveda še nekaj za popit ... Ne boste verjeli - v čebelarskem košu se lahko znajde tudi steklenica čudovite medene penine proizvajalca Jožeta Severja iz Semiča! Ob belokranjskem nagovoru Andreja Severja so še najbolj glasni ostali odprtih ust, še posebej, ko je edinstveno penino mojstrsko odprl s someljejsko sabljo.
V prostorih Čebelarske zveze Slovenije na Brdu pri Lukovici so sicer čebelarji predstavili dosedanje delo in načrte za naprej, si ogledali prikaz dveh inovativnih turističnih čebelarstev v Italiji, predstavili sodelovanje
čebelarjev s turističnimi organizacijami, razglasili rezultate fotografskega natečaja in podelili priznanja ter potrdila udeležencem prvega tečaja o čebelarskem turizmu. Dan čebelarskega turizma na Lukovici so s svojo
prisotnostjo obogatili tudi predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč, predsednik KGZS Ciril Smrkolj, iz sektorja za kmetijsko svetovanje pri KGZS Uroš Zgonec, predsednik komisije za čebelarski turizem pri ČZS Franci Šivic in iz Krajinskega parka Kolpa Tončka Jankovič.
Belokranjska čebelarska učna pot (ČUP) v Žuničih je zagotovo ena najlepših v Sloveniji in je rezultat skupnega dela Čebelarske zveze Bele krajine, ČZ Slovenije, Občine Črnomelj, RIC Bela krajina, Javne svetovalnea službe v čebelastrvu in Krajinskega parka Kolpa. Projekt so podprli številni sponzorji, med njimi tudi veliko čebelarjev, v celotno zgodbo pa se uspešno vključuje tudi Kmetijsko gozdarski zavod Novo mesto.
Dobrih 200 metrov dolga pot se razprostira na pol hektarja kraškega travnika, z devetimi razlagalnimi tablami (od zgodovine, opisa čebel in čebelje družine, medu medonosnih rastlin ...), zgodovinskim čebelnjakom (iz leta 1950), modernim čebelnjakom, več dupli za čebele ter sodom s čebeljo družino, nakladnim in opazovalnim panjem ter urejenim pokritim prostorom za počitek. Na poti so označene tudi vse medonosne rastline, predvsem pa vas vabi že sam naravni ambient.
Tekst in foto: KP Kolpa
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se