Dolenjski list
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
EDŠ posluje uspešno
Čas branja 3 min.

Dobiček občanom za nižje položnice


Lidija Markelj
29. 3. 2025, 09.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

Občinsko javno podjetje Ekološka družba Šentjernej (EDŠ), ki opravlja številne javne gospodarske službe - od vzdrževanja cest in javne infrastrukture, do skrbi za kanalizacijske sisteme, sejemsko in pokopališko dejavnost, javno razsvetljavo, prireditve, ter upravlja s kulturnim centrom – deset odstotkov dejavnosti pa je tudi tržnih, posluje zelo dobro.

D10_EdsDragoCerovsek.jpg
Lidija Markelj
Drago Cerovšek vodi Javno podjetje Ekološka družba Šentjernej.

Tako z zadovoljstvom pove direktor Drago Cerovšek, mag. ekonomije, ki je na tem mestu dobrega pol leta, prej pa je več kot dvajset let deloval v bančništvu ter si nazadnje izkušnje nabiral v Zavodu Novo mesto.

»Prihodki EDŠ so zadnja leta rastli, v letu 2024 pa smo presegli 2,1 milijona evrov prometa, kar je več od načrtovanega. Pričakujemo okrog 50 tisoč evrov dobička,« pove Cerovšek in obrazloži, da je to rezultat dobrega dela: več in zato cenovno ugodneje so naredili sami, optimizirali so stroške poslovanja.

»Dobiček se bo prelil v ugodnejše cene javne gospodarske službe, zlati za odvajanje odpadnih voda, kar pomeni, da bodo občani zato imeli nižje položnice, kot bi jih imeli sicer,« pove direktor EDŠ. V podjetju sicer komunalna dejavnost predstavlja okrog tretjino prihodkov. Skrbijo za vzdrževanja javnega kanalizacijskega omrežja in upravljajo s centralno čistilno napravo v Šmalčji vasi, ki je po besedah direktorja na maksimalni zmogljivosti. Delno razbremenitev pričakujejo z letošnjim odprtjem vaške čistilne naprave za 200 PE v Dolenjem Maharovcu, saj temu sledi manjši dovoz grezničnih gošč, sicer pa bo v daljni prihodnosti treba razmišljati tudi o razširitvi CČN, za kar so pogoji.

Sicer pa je za podjetje največje in najpomembnejše področje delovanja vzdrževanje cestne in druge javne infrastrukture, od česar ustvarijo več kot polovico prihodkov. »Naše osnovno poslanstvo je skrb za čisto, urejeno in varno okolje, da imajo občani višjo kvaliteto življenja. Opažam, da s sodelavci čutimo pripadnost kraju in smo dober tim,« pove Drago Cerovšek.

Skrb za kader

Morda se bo 19 zaposlenim, ki so pretežno tehnične stroke in tudi nekvalificirani, prihajajo pa v glavnem iz širšega lokalnega okolja, letos pridružil še kdo. Občina Šentjernej se je v sodelovanju z novomeškim Zavodom za zaposlovanje vključila tudi v program javnih del, od koder pričakujejo še pomoč štirih delavcev, tudi Romov. Sicer pa je po besedah direktorja EDŠ kot še marsikje težko priti do dobrega kadra.

Seveda ta potrebuje tudi dobre delovne pogoje in pripomočke. Zato redno posodabljajo vozni in strojni park. Lani so kupili nov traktor zlasti za zimsko službo in ostala gradbena in vzdrževalna dela na cestni infrastrukturi, letos pa načrtujejo nabaviti sedeči cestni asfaltni valjar, saj obstoječi ne zadostuje več.

Sobotna tržnica

Podjetje EDŠ je upravljalec Kulturnega centra Primoža Trubarja. Cerovšek pove, da kultura seveda ni profitabilna dejavnost, »se je pa poslovni rezultat na tem področju lani bistveno izboljšal, saj so prireditve z abonmajskimi vred zelo dobro obiskane in pohvalimo se lahko kar s 150 dogodki in 27 tisoč obiskovalci. Tu gre zasluga tudi vodji kulturnega centra Elizabeti Kušljan Gegič.«

EDš želi v prihodnje nasploh razširiti prireditveno dejavnost, razmišljajo o kakih posebnih dogodkih ob npr. martinovanju, v adventu itd., da bi bilo dogajanje v Šentjerneju še bolj pestro.

SejemSentjernejskiKlobuki.jpg
Lidija Markelj
Šentjernejski sejmi zdaj potekajo le štirikrat na leto, a so bolje obiskani kot prej.

Sejem zdaj bolj obiskan

K temu zagotovo prispeva Šentjernejski sejem, ki od lani poteka štirikrat na leto in ne več vsako drugo soboto v mesecu. Ta sprememba se je izkazala za dobro. Po besedah direktorja sejem še vedno ni profitabilen, za podjetje pa je z vidika poslovanja ugodnejši in k sreči bolje obiskan kot prej. Tudi tradicijo so ohranili.

»Trudimo se za več vsebin, za dobro gostinsko ponudbo z zabavo, da bi sejem popularizirali,« pove Drago Cerovšek, ki že napoveduje letošnje štiri sejme: 13. aprila pomladnega, 8. junija sejem domače obrti, 24. avgusta Jernejev sejem in 26. oktobra jesenskega.

Skupaj z občino načrtujejo letos vpeljati tudi sobotno tržnico. K sodelovanju bodo povabili vse domače ponudnike, od kmetov, zelenjadarjev itd., razmišljajo pa še o najbolj primerni lokaciji.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.