© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Zeliščarski dan v Deželi kozolcev


lokalno
M. L.
22. 8. 2014, 11.05
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

dezela.jpg
dezela1.jpg
Udeleženci lanskega zeliščarskega dne pod Jurgličevim toplarjem (foto: Alenka Veber)

V Deželi kozolcev, edinstvenem okolju prvega muzeja kozolcev na prostem na svetu, bo jutri, 23. avgusta, s pričetkom ob 8. uri, že drugo leto potekala prireditev Jernejevo – zeliščarski dan v Deželi kozolcev. Celodnevno druženje ljubiteljev zdravilnih rastlin, ki ga organizira Zavod Rožlin v sodelovanju z Deželo kozolcev in Občino Šentrupert, bo letos v znamenju drevesnih in grmovnih vrst.

Udeleženci bodo s priznanimi strokovnjaki s področja zeliščarstva, botanike in zdrave prehrane spoznavali njihove zdravilne učinkovine in raznovrstno uporabnost. »Grmi in drevesa ne dajejo le lesa za kurjavo in plodov. Imajo veliko širši spekter uporabnosti. Na našem druženju bomo spoznali nekaj najvidnejših predstavnikov skupine grmov in dreves in se pogovorili o tem, kako so jih uporabljali včasih,« napoveduje svoje predavanje dr. Janko Rode, biolog ter velik poznavalec zdravilnih in samoniklih rastlin. Med privrženci vključevanja divjih rastlin v vsakodnevne obroke je tudi Marija Merljak, univ. dipl. inženirka živilske tehnologije in vneta zagovornica zdravega prehranjevanja, ki bo pod Jurgličevim toplarjem spregovorila in pripravila tudi kakšno jed ali napitek iz bezga, trnulj, drnulj, skorša, jerebike, nešpelj in mokovca. Prav poseben pogled na gozdni rob pa bo predstavil dr. Jože Bavcon, botanik in zagnan vodja Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani ter neutrudni pobudnik vnovičnega oživljanja senožeti: »Na robovih se je vedno bíla bitka med človekom in gozdom. Ko so se namreč grmovje in drevje – pogosto so bile to leske, rumeni dren, navadna krhlika, črni trn, breze in trepetlike – preveč razrastli, so rob zgodaj spomladi ali pa jeseni posekali. V današnjem času pa se senožeti zaraščajo in tako izgubljamo najlepše slovenske vrtove.« Izobraževalni del dneva bo s svojimi nasveti tudi letos obogatil mag. Jože Kukman, dolgoletni strokovnjak za zelišča v samostanski lekarni stiške cistercijanske opatije in predan skrbnik zapuščine patra Simona Ašiča. Večer bo popestrila pevka Mateja Gorjup z repertoarjem slovenskih ljudskih pesmi obogatenimi s starimi napevi o rastlinskem svetu. Petje bo pospremila z zvenom različnih preprostih zvočil in glasbil.

Preživite nepozaben dan v muzeju s kozolci v Šentrupertu in prisluhnite večni govorici dreves, spoznajte njihovo pomembno vlogo v ljudskem zdravilstvu in se prepričajte, da drevo nagovarja tudi sodobnega človeka.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.